88 yıldır emekli maaşı alıyorlar!

Dünya Hali
88 yıldır emeklilik maaşı alan kimseler bulunduğuna dikkat çeken Acar, sistemin böyle devam edemeyeceğini kaydetti. Acar, asgari ücretten vergi beyan eden anlı şanlı futbol kulüpleri ve teknik direktö...
EMOJİLE

88 yıldır emeklilik maaşı alan kimseler bulunduğuna dikkat çeken Acar, sistemin böyle devam edemeyeceğini kaydetti. Acar, asgari ücretten vergi beyan eden anlı şanlı futbol kulüpleri ve teknik direktörlerin de bir ay içinde gerçek gelirleri üzerinden beyanda bulunduklarını belirterek, "Artık asgari ücretli futbolcu, teknik direktör görmemiz mümkün olmayacak." dedi.

SGK Başkanı Acar, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Kasım ayı meclis toplantısına katıldı. Sosyal Güvenlik reformu konusunda işadamlarına bilgi veren Acar, 2008 yılında belki son 30 yılın en önemli reformlarından birini hayata geçirdiklerini kaydetti. Geçmişin popülist politikaları bir kenara atılarak, tek bir emeklilik sigorta sistemi kurduklarının altını çizen Acar, genel sağlık sigortası sistemini getirdiklerini, eğitime devam etmediği taktirde 18, devam ederse 25 yaşına kadar insanların doğuştan sigortalı olduğunu vurguladı.

"ASGARİ ÜCRETLİ FUTBOLCU, TEKNİK DİREKTÖR KALMADI"

Kayıt dışılık konusunda atılan adımların yeterli olmadığı yönünde gelen eleştiriler üzerine Acar, vergi denetimlerinde bilgilendirici, yol gösterici bir yöntem izlediklerini ifade etti. Futbol kulüpleri örneğini veren Acar, şunları kaydetti: "Profesyonel futbol kulüplerinde manzaraya baktık, bakalım kim ne beyan ediyor dedik. O anlı şanlı futbol kulüplerimizin bir çoğu sınıfta kaldı. Baktık asgari ücretli, meşhur futbolcular, teknik direktörlerin bir kısmı. Dedik ki bu olmaz. 2 türlü hareket edebilirdik, acımasız bir şekilde geriye doğru her türlü denetimleri yaparak. Bunu yapmadık, İstanbul’da Federasyon Başkanı ve Kulüp Başkanlarımızla görüştük, ‘tablo bu, ey profesyonel futbol kulüpleri, bunu bir ay içinde düzeltin’ dedik. Ve bir ay içinde düzeldi. Artık asgari ücretli futbolcu, teknik direktör görmeniz mümkün olmayacak. Neden çünkü, asgari ücretin tamamı tavandan beyan edilmeye başlandı. Biz buradaki sorunu çözdük. Ne yaptık, cezalandırdık mı, bilgilendirici, yol gösterici, onlar da hatalarını anladılar ve sorun çözüldü. Bizim kurum olarak, rehberlik teftiş başkanlığı, teftişten önce rehberlik anlayışını ön planda tutan bir anlayışımız var."

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme