Dünya Hali

750 Liranız Yoksa Avukata Danışamazsınız

Tavsiye niteliğinde avukatlık asgari ücret tarifelerine göre İstanbul’da avukata sözlü olarak bir saat danışmak için 750, Ankara’da 700, İzmir’de ise 500 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. İstanbul’da bir saati aşan danışma..

750 Liranız Yoksa Avukata Danışamazsınız

Tavsiye niteliğinde avukatlık asgari ücret tarifelerine göre İstanbul’da avukata sözlü olarak bir saat danışmak için 750, Ankara’da 700, İzmir’de ise 500 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. İstanbul’da bir saati aşan danışma görüşmesinde her 15 dakika için ayrıca 250 TL daha ödenecek. Ankara’da her 15 dakika ek süre için 150, İzmir’de ise 200 TL ödemek gerekiyor. İstanbul’da bir avukata dava dilekçesi yazdırma 2 bin TL’den başlarken bu rakam Ankara’da bin 200, İzmir’de ise bin TL oldu.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir barolarına kayıtlı avukatlara danışmak cep yakacak. Barolar tarafından belirlenen ve 2012 Ocak ile Aralık ayları arasında kadar geçerli olacak yeni tarifelerde, avukata sözlü danışma 500 ile 750 TL’den başlayacak. Buna göre İstanbul ve Ankara’da boşanmak için mahkemeye gidecek bir çift, avukat tutmaları halinde en az 4 bin TL ödemek durumunda kalırken bu rakam İzmir’de 3 bin 270 TL olarak belirlendi. Eğer çiftler anlaşmalı olarak boşanmaz, dava çekişmeli sürerse rakam daha da yükseliyor. Nafaka davalarına İzmir’de 2 bin 730 TL’ye, İstanbul’da 3 bin 750, Ankara’da ise 2 bin 750 TL’ye bakılacak.

EN YÜKSEK BEDELLER AİHM’DEKİ DAVALAR İÇİN

İstanbul, Ankara ve İzmir barolarındaki avukatlık hizmetlerinde en yüksek ücretler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Sayıştay ve ağır ceza mahkemelerinde görülen davalar için ödenecek. Buna göre AİHM’de bir davayı takip etmesi için tutulacak olan avukata dava duruşmalı ise 20 bin TL, duruşmasız ise 14 bin TL, Ankara’da 14 bin 500 ve 11 bin TL, İzmir’de 14 bin 50 ile 10 bin 890 TL ödenecek. AİHM’nin ardından en yüksek ücret alınan davalar arasında ağır ceza mahkemeleri geliyor. İstanbul’da ağır ceza mahkemeleri için sanık vekilliği ücreti 10 bin TL iken bu rakam Ankara’da 8 bin, İzmir’de ise 9 bin 80 TL olarak belirlendi.

VATANDAŞLAR YÜKSEK BULDU

Bu ücretlerle avukat tutmakta oldukça zorlanacaklarını dile getiren vatandaşlar ise rakamları oldukça yüksek buldu. Avukat tutacak parası olmayanlara mahkemeler, Ceza Muhakemesi Kanunu(CMK)’na göre barodan yazıyla avukat talep edecek.

Ücretlerin yüksekliği konusundaki eleştirilerle ilgili konuşan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Ercan Demir, yeni tarifenin tavsiye niteliğinde olduğunu vurguladı.

Demir, "Baroların belirledikleri, tavsiye niteliğinde tarifedir. Tüm avukatlar aynı geliri elde edemiyor olabilir ama mesleğin nitelikli bir şekilde ifa edilebilmesi için gerekli olduğunu düşündüğümüz bu tarifeyi uygulamak biraz zor. Mesleğimiz çok dikkat istiyor. Bir hata, insanın hayatını karartır. Bizler yapılan hatayı düzeltmek için insanları adalet önünde savunuyoruz."

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL