Dünya Hali

70 Dakikalık Yol 6 Dakikaya İniyor

İzmir-İstanbul arasını 3.5 saate düşürecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinde en önemli imzalar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla bugün atıldı. Yıldırım, 70 dakikalık yolun altı dakikaya inmesini, zaman paradır yorumuyla..

70 Dakikalık Yol 6 Dakikaya İniyor

İzmir-İstanbul arasını 3.5 saate düşürecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinde en önemli imzalar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla bugün atıldı. Yıldırım, 70 dakikalık yolun altı dakikaya inmesini, zaman paradır yorumuyla değerlendirdi.
İzmit Körfezi’ni kuzey kıyısındaki Dilovası’ndan, güney kıyısındaki Hersek Burnu’na bağlayacak asma köprünün uzunluğu yaklaşık 3 km olacak. Dunyanın en uzun asma köprülerinden biri olma özelliğini taşıyan proje ile şu anda karayolu ile 1 saat 10 dakika, feribot ile 60 dakika olan Körfez geciş süresi 6 dakikaya düşecek.       

1.1 milyar dolar proje bedeli bulunan köprünün 2015 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Asma köprüyü inşa edecek konsorsuyumun şirketlerinden olan Japon IHI Altyapi Sistemleri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Haliç Köprüsü’nü de yapmıştı.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin ihalesi 9 Nisan 2009’da gerçekleştirilmiş, ihaleyi Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Gocay Grubu, verdiği 22 yıl 4 aylık teklif (yapım+işletme) ile ihaleyi kazanmıştı.

YILDIRIM: ZAMAN PARADIR

Proje tamamlandığında birçok kazanım elde edileceğinin altını çizen Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, "Bu proje ile 70 dakika olan körfez geçişleri 6 dakikaya iniyor. Günümüzde zaman paradır. Hatta paradan daha önemlidir. Attığımız bu imzalar ile sadece Türkiye için değil insanlık için de çok önemli bu projede somut bir adım atılmış oldu" dedi.

İhalenin tamamlandığı 2009 Nisan tarihinden bu yana konsorsiyum şirketlerinin çalıştığını belirten Yıldırım şöyle devam etti;

"Konsorsiyumda yer alan 6 şirket iş bölümünü yaptı. En önemli konu asma köprüyü kimin inşa edeceğiydi. Bugün attığımız imzalarla bu da kesinleşti. Köprünün tamamlanması için de 38 ay süre verilmiş. O bölgede yaklaşık 40 tane tersane var. Onlar da çelik aksamlar için devreye girerse bu proje 15 ayda da tamamlanabilir." 

“17 AĞUSTOS’TA BÖYLE BİR KÖPRÜMÜZ OLSAYDI”
        
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün yapılacağı yerin önemli bir yer olduğunu  dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bu köprünün yapılacağı yerde, 17 Ağustos 1999’da biz de Japonya’da  yaşanan büyük felaket gibi bir felaket yaşadık. O zaman o bölgelere erişimde  sıkıntı çektik. Böyle bir köprümüz olsaydı çok daha seri bir şekilde o bölgede  olabilirdik. Sizin yaptığınız bu katkı sayesinde, da bu bölgede yaşanan  olaylardan sonra, bir daha benzeri olaylar yaşanmamasını, ama her halükarda  olursa da buralara çok daha hızlı ve çok daha kolay şekilde erişim sağlanması ve  oradan ihtiyacı olan insanlara ulaşılmasını mümkün hale getirecek. Projenin,  dolayısıyla birçok boyutu var. Sosyo ekonomik ve sorumluluk boyutu var. Bölge ve  ülke ekonomilerine önemli ölçüde katkısı var. Refah ve kalkınmaya çok ciddi  faydaları var.”

Köprünün 6 dakikada geçileceğini, denizden geçişe göre 10 kat, körfeze  göre 17 kat daha mesafenin kısaldığını anlatan Yıldırım, “Bugün zamanın ne  anlama geldiğini hepimiz biliyoruz, zaman paradır. Hatta paradan daha değerlidir.  Bugün zamanın paranın önüne de geçtiğini dikkate alırsak, bu köprü büyük önem  taşıyor ve bugün bu köprünün yapımı için somut adımın atılıyor olması da bu proje  üzerindeki bazı şüpheleri tamamen ortadan kaldırmıştır. Proje gerçekleşme yoluna  girmiştir. Her halükarda bu proje gerçekleştirilecektir.”

“KRİTİK NOKTA BURSA”

Projenin, İstanbul-İzmir arasında gerçekleştirildiğini, devamı niteliğindeki yolların zaten tamamlandığını, ancak kritik noktanın Bursa olduğunu belirten Yıldırım, “İstanbul-Bursa arasında bu köprü ve Akça Ova’ya, çevre yoluna Bursa’nın bağlantısı yapıldığında, 3-3,5 sene sonra, artık projenin büyük bir bölümü hizmet verir hale gelecek. Bu devam ederken, İzmir tarafından da bu tarafa doğru yol gelip, Bursa’da buluşacak. Bursa çevreyolundan dağıtım, ister Eskişehir’e, ister Yalova’ya, ister istanbul’a gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.

Rakamlarla Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu;

– Proje 377 km otoyol ve 44 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 km uzunluğunda olacak.   

– Proje tamamlandığında halen İstanbul’dan 2.5-3 saat olan Bursa ulaşımı 1 saate, İstanbul’dan 8-10 saat olan İzmir ulaşımı 3.5-4 saate inecek.

– Projenin sonunda İzmir ile istanbul arası 140 km kısalacak ve yılda yaklasik 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.

– Projenin büyüklüğü finans maliyetleri hariç 6.5 milyar dolar.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL