6,5 Yaşındaki Çocuk Satranç Şampiyonu Oldu!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü ve milli takımın en küçük sporcusu olan Baylav, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Dünya Okullararası Satranç Şampiyonası’nda dördüncülük derecesi alarak tarihe geçti. Küçük yaşta satranç meraklısı abisinin yanında büyüyen Balyav, işe ilk önce abisinin satranç taşlarını bozarak başlamış.

2 yaşında satranç taşlarını dizmeyi öğrenen küçük yetenek, vezire hep dezir dediğini söyledi. Daha sonra abisine sıkı rakip olan milli sporcu, "Annem ve babamın desteğiyle daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübüyle tanıştım. Kulüpte gözle görülür bir şekilde ilerlemeye başladım. Programlı bir şekilde çalışmaya başladım. Hocalarımızın desteği çok oldu. 5 yaşında ilk turnuva girdim. Kocaeli’de yapılan yaşaltı satranç müsabakalarında Kocaeli’de birincisi oldum. Daha sonra geçtiğimiz aylarda Antalya’da yapılan Türkiye Satranç Şampiyonası’nda milli takıma seçildim. Ailem milli takıma girmeme çok sevindi." dedi.

Dünya dördüncülüğünün kendisine olan güvenini artırdığını da belirten Baylav, Eylül ayında düzenlenecek olan Avrupa yaş grupları şampiyonasına hazırlandığını söyledi. Burada derece yapacağına inancının tam olduğunu da aktaran Baylav, ileride dünyanın en iyi sporcusu olmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

AA