Dünya Hali

54 Yıldır Üniversitede Tıp Okuyor

 Kiel kentinde eğitim veren Christian-Albrechts-Üniversitesi basın sözcüsü Boris Pawlowski, bir öğrencilerinin 54 yıldır, 108 sömestr, tıp bölümünde kayıtlı olduğunu söyledi.Söz konusu öğrencinin kaç yaşında olduğunu söyleyemeyen sözcü, bu öğrencinin 18..

54 Yıldır Üniversitede  Tıp Okuyor

 Kiel kentinde eğitim veren Christian-Albrechts-Üniversitesi basın sözcüsü Boris Pawlowski, bir öğrencilerinin 54 yıldır, 108 sömestr, tıp bölümünde kayıtlı olduğunu söyledi.Söz konusu öğrencinin kaç yaşında olduğunu söyleyemeyen sözcü, bu öğrencinin 18 ya da 19 yaşında ilk kaydını yaptırmış olabileceğini ifade etti. Almanya’da tıp eğitimi 6 yıl 3 ay sürüyor ve öğrenciler ancak Devlet Sınavı’nı (Staatsexamen) başarıyla geçerlerse doktor olabiliyorlar.

Bu durumun eğitim sistemindeki bir boşluğu gözler önüne serdiğini kaydeden sözcü, Lisans ve Yüksek Lisans eğitim sistemlerinin aksine devlet sınavının gerekli olduğu bölümlerde eğitimin en geç ne zaman biteceğine dair bir düzenleme olmadığını anlattı.

Üniversitelerin bu yönde bir karar da alamayacaklarına dikkat çeken sözcü, devlet sınavı gerektiren yükseköğrenim bölümlerinin sınav düzeninden eyaletlerin sorumlu olduğunu kaydetti.

Alman Lübeck Üniversitesinde de iki yıl önce bir tıp öğrencisi, 70 sömestrin ardından üniversitenin girişimi ile okuldan atılmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL