500 yıllık türbe satılık!

Dünya Hali
İstanbul Eyüp’teki 500 yıllık Pir Ümmi Sinan Külliyesi’nin 5 hissedarı, diğer pay sahiplerine kızıp hisselerini satışa çıkardı. 16 hisseye bölünen külliyede, Pir Ümmi Sinan Türbesi, derg&a...
EMOJİLE

İstanbul Eyüp’teki 500 yıllık Pir Ümmi Sinan Külliyesi’nin 5 hissedarı, diğer pay sahiplerine kızıp hisselerini satışa çıkardı. 16 hisseye bölünen külliyede, Pir Ümmi Sinan Türbesi, dergâh ve haremlikselamlık bölümleri bulunuyor. Hissesini satışa çıkaran Nalan Öztürk ‘Bizi dışladılar’ dedi.

İstanbul Eyüp’te Düğmeciler Caddesi’ndeki Pir Ümmi Sinan Türbesi’nin 5 hissedarı hisselerini satışa çıkardı. 1. derece tarihi eser niteliğindeki 500 yıllık külliyenin içinde dergâh, harem-selamlık, bahçe ve hazire (mezarlık) bölümlerinin bulunduğu belirtildi. Hisselerin değeri için tespit davası açıldı.

İLK ANKARA VALİSİ’NDEN MİRAS

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan Halveti Tarikatı Sinaniye kolunun kurucusu Pir Ümmi Sinan’ın türbesinin bulunduğu 500 yıllık Pir Ümmi Sinan Külliyesi, Cumhuriyet’in ilk Ankara Valisi olan Yahya Galip Kargı’dan torunlarına miras kaldı. Yaklaşık bin 775 metrekarelik alan üzerine kurulu olan külliye, 16 hisseye bölündü. Hissedarlardan Mehmet Emin Kargı, Neslişah Kargı, Seyfullah Kargı, Neşem Kargı ve Hümaşah Şen’in hisselerini satacakları açıklandı.

45’ER METREKARELİK HİSSE

Bir süre önce “tarihi mirasın korunmadığı” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten hissedarlardan Mehmet Emin Kargı (60), “Bizi bu noktaya getirdiler. Önceliğimiz hisselerin devlete ya da bir vakıfa gitmesi. Şu anda hisselerin tespit davası da sürüyor. Diğer hissedarlar usulsüz hisse devri yaptığı için bizim 45’er metrekarelik yerimiz var. Eyüp Belediyesi, 1 metrekarelik mezar yerine meclis kararıyla 12 bin TL istiyorsa, buraya ancak bir eksper değer biçebilir. Bu hisselerin değerini biz belirleyemeyiz. Ayrıca elimizdeki sakal-ı şerife değer biçilebilir mi?” diye konuştu.

‘KAZANÇ KAPISI HALİNE GETİRDİLER’

Türbede sürekli dizi ve film çekimlerine izin verildiğini, nişan ve düğün törenlerinin düzenlendiğini öne süren Kargı, “Akrabalarımız yıllarca kira ödemeden burada yaşadılar. Türbeyi kazanç kapısı haline getirdiler” dedi.

‘BİZİ İÇERİ ALMIYORLAR’

Hissedarlardan Seyfullah Kargı’nın kızları anaokulu öğretmeni Nalan Öztürk (39) ile satış temsilcisi Handan Kargı (31) ise “Burası bizim baba ocağımız. Yıllardır bizi içeri almıyorlar. Babamı bile dışladılar. Diğer hissedarlar buraya sahip çıktı. Hep olayların dışında bırakıldık. Bu nedenle hisselerimizi satılığa çıkardık” bilgisini verdi.

‘Kimseye kapılarımızı kapatmadık’

Talip Kargı Türk Tasavvuf Musikisi Derneği Başkanı Seher Kargı, tarihi mirasın gerektiği gibi korunmadığı iddialarını yalanlayarak, “Biz emanet edilen her şeye sahip çıktık. Bu külliyeyi ayakta tutmak için yıllardır var gücümüzle çalışıyoruz. Kimseye kapılarımızı kapatmadık” demişti.

Time Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme