Dünya Hali

500 Somalili Öğrenci, Türkiye’de Burslu Okuyacak

.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 500 Somalili üniversite öğrencisinin Türkiye’de okutulacağını açıkladı. Bozdağ, "Yükseköğrenim düzeyinde 230 öğrenciyi vakıf üniversitelerimiz kabul edecek, 270 öğrenciyi de devlet üniversiteleri kabul edecek. Şu anda Somali’den..

500 Somalili Öğrenci, Türkiye’de Burslu Okuyacak

.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 500 Somalili üniversite öğrencisinin Türkiye’de okutulacağını açıkladı. Bozdağ, "Yükseköğrenim düzeyinde 230 öğrenciyi vakıf üniversitelerimiz kabul edecek, 270 öğrenciyi de devlet üniversiteleri kabul edecek. Şu anda Somali’den 500 öğrenciyi yükseköğrenimde biz Türkiye’de burslu olarak okutacağız ve onların giderlerini karşılayacağız." diye konuştu.

Ramazan Bayramı’nı Yozgat’ta geçiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Aydıncık ilçesini ziyaret etti. Bir çay bahçesinde vatandaşlarla bayramlaşan Bozdağ, Türkiye’nin Somali’ye yaptığı yardımlar konusunda bilgi verdi. Somali’de en önemli konulardan birinin sağlık olduğuna işaret ederek, Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir sahra hastanesinin bu ülkede bulunduğunu, 5 sahra hastanesinin daha kurulacağını söyledi. Eğitim alanında da Somali’ye destek olacaklarını ve 500 öğrencinin Türkiye’de okutulacağını dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti: "Türkiye’de okutulan öğrenciler Somali’nin ayağa kaldırılması noktasında çalışma imkanı bulacaklar. Suyla ilgili ciddi sıkıntıları var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mızın marifetiyle de orada suyla ilgili konularda da adımlar atacağız. TOKİ ile de orada bazı konutlar yapacağız. Diyeceksiniz ki, bu neyle yapılıyor? Bu milletimizin gönlünden kopan yardımlarla yapılıyor. Bu saydıklarımın hiçbirine devletin hazinesinden bir kuruş para gitmedi. Bizim hesaplarımıza göre de gitmeyecek. Çünkü milletin gönül hazinesinden bunların parası geldi."

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL