50 Kiloluk Lahana Olur mu?

Dünya Hali
İlçe Tarım Müdürü Recep Yılmaz, Türkiye’nin en büyük ve en lezzetli lahanasının Elbistan’da yetiştiğini savundu. Yılmaz, şöyle konuştu: ”Elbistan lahanasının, yaklaşık 50 kilogram ağ...
EMOJİLE

İlçe Tarım Müdürü Recep Yılmaz, Türkiye’nin en büyük ve en lezzetli lahanasının Elbistan’da yetiştiğini savundu.

Yılmaz, şöyle konuştu:

”Elbistan lahanasının, yaklaşık 50 kilogram ağırlığı ile Türkiye’de rakipsiz olduğu ispatlandı. İlçemizde yetişen lahananın bu kadar büyümesinin ve lezzetli olmasının nedenlerini sıralayacak olursak, lahana üreten çiftçimiz çok bilinçli, bilgili ve tecrübeli. Bölgesel popülasyonlardan elde edilen tohumlar kullanılıyor. Lahana üretimi yapılan topraklar, organik madde bakımından çok zengin, birinci sınıf tarım arazileridir. Çiftçilerimiz lahana üretiminde bol miktarda organik gübre, yani çiftlik gübresi kullanıyorlar.

Lezzetinin sırrı ise bölgemizde gece ile gündüz sıcaklığı arasındaki farkın yüksek olması, ani sıcaklık değişimlerinin hızlı yaşanmasıdır. Karasal iklim nedeniyle Elbistan‘da yetişen lahana, diğer lahana türlerine göre hem daha büyük hem de lezzet bakımından çok öndedir.”

Elbistan’da yetişen lahananın büyüklüğü konusunda hiçbir tereddüt yaşamadıklarını, bunun geçtiğimiz günlerde yapılan ”En Büyük Beyaz Lahana” yarışma ile ispat edildiğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

”Elbistan lahanasının büyüklüğü konusunda zaten şüphemiz yoktu, ancak, hem bunu ispatlamak hem de Türkiye genelinde bir yarışma yapmak istedik. Yarışmayı, Kahramanmaraş Valiliği aracılığı ile 81 ilimize ve iller aracılığı ile tüm ilçelerimize duyurduk. Öyle ki Muş, Niğde ve Samsun gibi il ve bazı ilçelerden tarım müdürleri beni arayıp Elbistan lahanasının kaç kilo geldiğini sordular. Lahanamızın yaklaşık 50 kilogram geldiğini öğrenen il ve ilçe müdürlerimiz, kendi yörelerinde yetişen lahanaların 10 ile 20 kilogram arasında olduğunu belirterek, yarışmaya katılmalarının bir anlam ifade etmeyeceğini belirttiler.”

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme