Dünya Hali

50 Bin Kişinin Dünyayla Bağlantısı Kesildi

Sırbistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Servisi Müdürü Predrag Mariç gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede donarak hayatını kaybedenlerin sayısının 19’a yükseldiğini, şimdiye kadar ”kritik noktalardan” yaklaşık 200 kişinin tahliye edildiğini belirtti. Sabah..

50 Bin Kişinin Dünyayla Bağlantısı Kesildi

Sırbistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Servisi Müdürü Predrag Mariç gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede donarak hayatını kaybedenlerin sayısının 19’a yükseldiğini, şimdiye kadar ”kritik noktalardan” yaklaşık 200 kişinin tahliye edildiğini belirtti.

Sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle, ülke genelindeki yolların temizlenmesine yönelik çalışmaların yavaşladığını anlatan Mariç, ülkede yaklaşık 50 bin kişinin ”dünyayla bağlantısının kesik olduğunu” ifade etti.

Sancak bölgesindeki Syenica, Yeni Pazar (Novi Pazar), Prijepolye, Nova Varoş ve Priboy belediyelerin dağlık bölgelerinde yolların çoğunun kapalı olduğu, etkisini sürdüren kar yağışı ve soğuk havanın hayatı ”felç ettiğini” öğrenildi.

Son birkaç günde eksi 30’u bulan hava sıcaklığı nedeniyle nehirler de buz tutu. Tuna ve Sava nehrinin tamamen su trafiğine kapandığı belirtilirken sel olasılığına karşı Sırbistan Afet Durumu Kriz Masası, buz kırma çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gece saatlerden itibaren etkili olan kar yağışı ve şiddetli rüzgarın hayatı olumsuz yönde etkilediği, yol temizleme ekiplerinin ”öncelik taşıyan” yolların temizlenmesine yönelik çaba sarf ettiği gözlendi.

Bu arada, ülke genelinde elektrik tüketiminin arttığı ve enerji tasarrufu için daha önce yapılan çağrıların etkisiz kaldığı bildirildi. Yetkililer, günlük hayat için büyük önem taşımayan kurum ve kuruluşlara elektrik kesinti uygulamaya başladı.

-Karadağ’da hava ve karayolu trafiği durdu-

Karadağ’da etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle, ülke genelindeki birçok yolun tamamen ulaşıma kapandığı bildirildi. Yetkililer, başkent Podgorica’daki Podgorica Uluslararası Havaalanı’nın uçak trafiğine kapandığını duyurdu.

Biyelo Polye, Kolaşin, Moykovac, Berane ve Podgorica’yı bağlayan karayollarının trafiğe kapandığı, ülkede tren trafiğinde de kesintilerin yaşandığı belirtildi.

Biyelo Polye’den bu sabah Bar kentine giden bir yolcu treninin, kar nedeniyle yolda kaldığı, trendeki yaklaşık 50 yolcunun tahliye edilmesi için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Karadağ yetkilileri, ”dışarıda önemli işi olmayan” vatandaşları, evlerinde kalmaları için çağrı yaptı.

Hırvatistan’da da etkisini sürdüren kar yağışı ve şiddetli rüzgar, sahildeki Dalmaciya bölgesinin deniz trafiğinde kesintilere neden oldu. Ülkenin güney bölgesinde etkili olan şiddetli rüzgar ve kar yağışı nedeniyle yaklaşık 6 bin evin elektriksiz kaldığı belirtildi.

Bosna Hersek’te de gece saatlerinde yeniden etkisini gösteren kar yağışının, ülkenin birçok yerindeki trafiği olumsuz yönde etkilediği bildirildi.

Sivil Koruma Servisince yapılan açıklamada, Srebrenitsa yakınlarındaki Luka ve Kruşev Do köylerine giden yolların ulaşıma kapalı olduğu, Drvar-Glamoç, Tomislavgrad-Prozor, Jablanica-Posuşje, Ljubinje-Bileça ve Nevesinje-Berkoviçi karayolların trafiğe kapalı olduğu belirtildi.

Başkent Saraybosna’yı ülkenin doğusundaki Foça ile bağlayan M 17 karayolunun, ağır taşıt trafiğine kapalı olduğu bildirildi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL