5 Afrika Ülkesi Açlığın Pençesinde

Dünya Hali
Rahmet ve bereket ayı Ramazan’a sayılı günler kaldı. İslam âlemi, sahur ve iftarlarla paylaşmanın sevince dönüştüğü bu kutlu ayın heyecanı yaşıyor.Ramazan bereketini dünyanın dört bir yanı...
EMOJİLE

Rahmet ve bereket ayı Ramazan’a sayılı günler kaldı. İslam âlemi, sahur ve iftarlarla paylaşmanın sevince dönüştüğü bu kutlu ayın heyecanı yaşıyor.Ramazan bereketini dünyanın dört bir yanına ulaştırmayı hedefleyen Kimse Yok mu Derneği de aylar öncesinden başladığı hazırlıklarını tamamladı. Dernek bu yıl hem Türkiye’de hem de açlığın pençesindeki Afrika kıtasında muhtaç durumdakilere yardım ulaştıracak. Ramazan’ı yardımlaşma şölenine dönüştürmek için tüm yardımseverleri iyilik seferberliğine davet eden dernek, Kara Kıta’nın yanı sıra 55 ülkeye de yardım eli uzatacak.

Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Ünal Öztürk, derneğin 2011 Ramazan kampanyasını açıkladı. Ramazan’ın kardeşlik ayı olduğunu belirten Öztürk, bu yıl bir ucu Türkiye’ye, diğer ucu Afrika’ya uzanacak sofralarda Ramazan bereketini yaşatmaya çalışacaklarını söyledi. Öztürk’ün verdiği bilgilere göre dernek bu yıl özellikle Afrika’da kuraklık ve açlığın vurduğu ülkelere öncelik verecek. Yardımda Kenya, Somali, Etiyopya, Uganda gibi insanlık dramının yaşandığı ülkeler ilk sırada olacak. Türkiye çapında ise doğudan batıya, güneyden kuzeye birçok ilde gönüllülerin hazırladığı 40 bin gıda kumanyası dağıtılacak. Bunun yanında kurulacak onlarca iftar çadırında ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar sıcak yemekler götürülecek. Yoksul ailelere bayram sevincini yaşatmak için yetişkin ve çocuklara kıyafetler, ayakkabılar dağıtılacak. Eğitimini devam ettiren çocuk ve gençlere ise istifade edecekleri eğitim setleri hediye edilecek.

Her insanın küçük bir yardımla dahi olsa bir ihtiyaç sahibine ulaşabileceğini dile getiren Dernek Başkanı Ünal Öztürk, kampanya için gönüllülerin yapabileceklerini şöyle sıraladı: "Çocuğuna bayramlık alan aileler, ikinci bir tane daha alıp Kimse Yok mu’nun verdiği adresteki çocuğa ulaştırabilir. Dağıtım gönüllüsü olmak isteyenler de derneğin lojistik merkezlerinden teslim aldığı gıda kolilerini muhtaç ailelerin kapılarına götürebilir. İçinde ayçiçeği yağından pirinç, salça, çay, zeytin, reçele kadar birçok gıdanın bulunduğu kumanyanın bedeli 60 lira. Tüm operatörlerden ‘İftar’ yazıp 5777’ye SMS atarak 5 TL bağışta bulunulabilir. Ayrıca bayramda yapılacak yardımlara katkı sağlamak için de ‘Kumanya’ yazıp 5777’ye gönderilebilir. 5 TL’lik 12 SMS bir kumanya ediyor."

Bank Asya da yaptığı bağışla derneğin Ramazan destekçisi oldu. Dernek, Bank Asya’nın Genel Müdür Vekili Ercüment Güler ile sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde ne tür çalışmalar yapılabileceği ve hangi hususlarda yardımcı olunabileceğine dair protokol imzaladı. Güler, "Bu tür projelere olabildiğince yer almak ve katkı sağlamak istiyoruz. Bu noktada Kimse Yok mu ailesiyle birlikte çalışmak bizim için mutluluk verici." dedi.

Ramazan’a çöl sıcaklarıyla gireceğiz

Türkiye, son bir haftadır mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıklarıyla bunalıyor. Meteorolojik verilere göre de Ramazan ayına çöl sıcaklarıyla gireceğiz. Önümüzdeki haftadan itibaren sıcaklıkların 5-6 derece yükseleceğini belirten Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman, Afrika üzerinden gelecek hava akımıyla birlikte ‘çöl sıcaklarına’ hazırlıklı olunmasını istedi. "Ne yazık ki Ramazan ayını bu hava şartlarıyla karşılayacağız." diyen Duman, yaşlı ve çocukların özellikle 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmaması uyarısında bulundu, bol bol sıvı tüketilmesini tavsiye etti.

Kıtlığın vurduğu Afrika yardım bekliyor

‘Afrika Boynuzu’ olarak adlandırılan Kenya, Somali, Uganda, Etiyopya ve Cibuti, 60 yılın en büyük kuraklığının pençesinde. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kıtlığın vurduğu bu ülkeler için 120 milyon dolar acil yardım çağrısında bulundu. Bu paranın 70 milyonunun Somali, 50 milyonunun Etiyopya, Kenya, Cibuti ve Uganda’ya verileceği açıklandı. Örgüt ayrıca Somali’de acil insanî yardıma muhtaç olanların sayısının 6 ayda 2,4 milyondan 3,7’ye çıktığına dikkati çekti. İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın bölge sorumlusu Fran Equiza da dünyanın bu krizin ciddiyetini fark etmekte geciktiğini vurguladı: "Kitlesel can kaybını önlemek için kaybedilecek zaman yok."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme