4+4+4 Görüşmesi ‘Küfürlü’ Başladı

Dünya Hali
Genel Kurul’da ”temel kanun” olarak ele alınan teklifin tümü üzerindeki görüşmelerde ilk sözü BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane aldı. TBMM Genel Kurulu’nda, CHP Kayseri Mil...
EMOJİLE

Genel Kurul’da ”temel kanun” olarak ele alınan teklifin tümü üzerindeki görüşmelerde ilk sözü BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane aldı.

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ile AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu arasında, ”küfür” tartışması yaşandı.

Genel Kurul’da, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifinin görüşülmesi için Hükümet ve Komisyon üyeleri yerini aldı.

Bu arada, ayağa kalkan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Komisyon raporunda, bazı üniversitelerin adlarının değiştirilmesine ilişkin bölümde, ”Alparslan Türkeş” adının yer almadığını ayrıca, bir kanun tekliflerinin de raporda dikkate alınmadığını öne sürdü. Vural, ”Bizim tekliflerimizi buraya alınmamış. Sadece AKP Grup başkanvekillerinin tekliflerinden bahsediyor. Bu rapor falan değil yok hükmünde” ifadesini kullandı.

Vural’ın konuşması üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise tüm tekliflerin birleştirildiğini ve yeni bir teklif ortaya çıkarıldığını anımsattı. Canikli, ”Birleşime giren tekliflerin bu anlamda bir hükmü kalmaz. Bugüne kadar ki tüm uygulamalar böyledir. Artık harmanlanmıştır teklif. Bu artık yeni bir teklif” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de komisyonlarda milletvekillerinin söz hakları bulunduğu ancak ilgili komisyonda bu hakkın kullandırılmadığını ileri sürdü. Hamzaçebi, şöyle devam etti:

”Son gün tutanaklarına bakılırsa bu tespit edilebilir. Komisyon raporunda yer alan açıklamalar, AKP Grubu’nun düşünceleri. Yani CHP’nin görüşleri AKP ile aynı mıdır? ‘8 yıllık kesintisiz eğitimin amaçlarına ulaştığı söylenemez’ diyor. Yani bizim görüşümüz bu mudur? Bizim orada ifade ettiğimiz görüşler farklıdır. ‘8 yıllık eğitimle gelinen nokta yeterli değildir’ deniliyor. Bu bizim görüşümüz mü? Bu komisyon raporu dikkate alınarak görüşmenin yapılması mümkün değildir.”

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı da Canikli’nin ifadelerinin doğru olduğunu belirterek, ”Komisyon iradesini, kabul ettiği metin üzerinde göstermiştir. Parlamento teamülleri de bu çerçevede işlemektedir. Komisyon raporu bir tutanak özeti değildir” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da Komisyon raporu içerisinde bilgilerin gerçekleri yansıtmadığını öne sürdü.

Komisyon Başkanı Avcı’ya tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de ”Ben onun yerinde olsam o tutanakları yemem. Tutanaklar hiçbir Komisyon Başkanı’nın vicdanından önemli olamaz. Hiçbir sayısal çoğunluk vicdandan güçlü olamaz. Eğer Komisyon Başkanı’nda vicdanın zerresi varsa” diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Yakut, tartışmaların sürmesi üzerine konuya ilişkin usul tartışması açtı.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, söz alarak, her teklifin dikkate alındığını ve rapora derc edildiğini ifade etti.

Canikli’nin konuşması devam ederken, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ile AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu tartışmaya başladı.

Yerinden ayağa kalkan Kulkuloğlu, Çavuşoğlu’na doğru parmağını sallayarak, ”Küfür ettin, özür dileyeceksin” diye bağırdı.

Kulkuloğlu’nun tepkisinin sürmesi üzerine bazı AK Parti milletvekilleri, arkadaşlarına, ”Bu adamı muhatap almayın” diye uyarıda bulundu.

Çavuşoğlu’nun da yanıt vermesi üzerine tartışma büyüdü. Çok sayıda CHP ve AK Parti milletvekili ile grup başkanvekilleri, iki grubun sıralarının birbirinden ayıran kısımda tartışmaya başladı.

Kulkuloğlu’nun, ”Özür dileyeceksin” diye bağırmasına Çavuşoğlu, ”Edepsiz adam” diye yanıt verdi.

Tartışmasının sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Yakut, birleşime ara verdi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme