40 Milyon Kişiye Sınıf Atlatan Başarı

Dünya Hali
Son yıllarda önemli ekonomik başarı gösteren Brezilya’da yaklaşık 40 milyon kişi 2003 ve Mayıs 2011 arasında yoksulluktan kurtularak orta sınıfa katıldı. Brezilya’nın Getulio Vargas Vakfı&...
EMOJİLE

Son yıllarda önemli ekonomik başarı gösteren Brezilya’da yaklaşık 40 milyon kişi 2003 ve Mayıs 2011 arasında yoksulluktan kurtularak orta sınıfa katıldı.

Brezilya’nın Getulio Vargas Vakfı’nın (FGV) araştırmasına göre, ülkenin ekonomik büyümesine destek sağlayan orta sınıfa özellikle 2010 ve 2011 yılları 10 milyon kişinin dahil olması istisnai bir durum olarak görülüyor.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan vakfın yetkililerinden Profesör Marcelo Neri, eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva hükümeti tarafından yürütülen ekonomik büyüme ve eşitsizliklerin giderilmesinin, alım güçleri en zayıf Brezilyalılara yoksulluktan kurtulmalarında başlıca etken olduğunun altını çizdi.

Eğitim ve çalışma dünyasındaki iyileştirmelerin de bu süreçte önemli rol oynadığını belirten Neri, orta sınıfa dahil olan Brezilyalıların beslenme ve giyim alışkanlıklarını değiştirdiklerini ve bilgisayar ya da cep telefonu gibi yeni eşyalar satın aldıklarını kaydetti.

FGV’nin araştırmasına göre, 190 milyon nüfuslu Brezilya’da 105 milyon kişi, aile başına 1200 (yaklaşık 750 dolar) ve 5 bin 174 real (yaklaşık 3 bin 230 dolar) gelirle orta sınıfı oluşturuyor.

Brezilya’da 63 milyon civarında kişi alt gelir grubunu (D ve E) oluştururken, 22,5 milyon Brezilyalı da üst gelir grubunda (A ve B) bulunuyor.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff bu ay, 16 milyon kişiyi etkileyen aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak amacıyla Lula’nın siyasi programlarının devamı niteliğinde "Yoksulluğa son" kampanyası başlattı.

Milliyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme