4 parti anlaştı, bu kişiler vekil olamayacak!

Dünya Hali
AnayasaUzlaşma Komisyonu dün yeni anayasa için örnek maddeleye imza attı. Yazım Komisyonu’nda dört partinin temsilcileri, BDP’nin önerisiyle "milletvekili seçilmeye engel suçlar"...
EMOJİLE

AnayasaUzlaşma Komisyonu dün yeni anayasa için örnek maddeleye imza attı. Yazım Komisyonu’nda dört partinin temsilcileri, BDP’nin önerisiyle "milletvekili seçilmeye engel suçlar" arasında "eşe ve çocuğa şiddeti" de ekleyerek şu tarifte uzlaştı:

Hürriyet’te yer alan habere göre, "Kamu hizmetinden kısıtlılar, taksirli suçlar hariç toplam 1 yıl veya daha fazla hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas, kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kadına ve çocuğa yönelik şiddet, insanlığa karşı suçlar, işkence suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar." Taksirli suçlar dışındaki sınırlamanın 5 yıla çıkarılmasını isteyen BDP ayrıca "İlköğretim diploması veya Türkçe okur yazarlık, milletvekilliği seçiminde ön şart olamaz" hükmünü önerdi.

Ak Parti’nin ve BDP’nin askerliğini yapmayanların milletvekili seçilmesine ilişkin önerisi ise CHP ve MHP tarafından kabul edilmedi. Bu konulardaki pazarlık üst komisyon olan Uzlaşma Komisyonu’nda sürecek. Üzerinde uzlaşılan metnin uygulanması, yeni Anayasa çalışmasının olumlu sonuçlanmasına bağlı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme