4 Bin Yıl Önceki İnsan Bu mu?

Dünya Hali
BBC’nin ünlü Nature dergisinden aldığı habere göre, Kopenhag Üniversitesi bilimadamları Grönland’ta bulunan ve 4000 yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir insan saçının analizini yaptı. Bu...
EMOJİLE

BBC’nin ünlü Nature dergisinden aldığı habere göre, Kopenhag Üniversitesi bilimadamları Grönland’ta bulunan ve 4000 yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir insan saçının analizini yaptı. Bugüne kadar bulunan en eski insana ait olduğu açıklanan gen üzerinde yapılan analiz, bu insanın kahverengi gözlü ve uzun saçlı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca incelenen genin sahibinin saçlarının dökülmek üzere olduğu saptandı.

Araştırmayı yürüten Kopenhag Üniversitesi ekibinden Prof. Eske Willerslev, saç analizi yapılan insanın Sibirya’dan geldiğini açıkladı. Ekip, DNA örneğinin sahibine, Grönland dilinde “insan” anlamına gelen “Inuk” adını verdi.

Prof. Willerslev, Inuk’un kalıntılarının Grönland’ta bulunmuş olmasına karşın, bugünkü Grönlandlıların doğrudan atası olmadığını bildirdi. Araştırmalar, Inuk’un “Sakkak” kültüründen geldiğini ortaya çıkardı.

Araştırma, Inuk’un metabolizmasının soğuk iklim koşullarında yaşayacak şekilde değişimgeçirdiğini ortaya çıkardı.

Prof. Willerslev’e göre arkeolojik kalıntılar, gen sahibinin ait olduğu Sakkakların fok ve eniz kuşu avlayarak beslendiğini ve soğum iklime rağmen ince çadırlarda yaşadıklarını gösterdi.

DNA analizlerinden Inuk’un ön dişlerinin kürek şeklinde olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca bulunan kulak kirinden yola çıkahn bilimadamları, Inuk’un kulak enfeksiyonu geçirmiş olabileceğini belirledi.
Genç aşta öldüğü sanılan Inuk’un, kalın saçlarına rağmen kelleşmek üzere olduğu da bilimadamları tarafından saptandı.