Dünya Hali

350 Kişiye ‘Kansersiniz’ Mektubu

Araştırma, kamuoyunu ayağa kaldırdı. Kanser Cemiyeti mektupla bildirim yapan hastanelere ateş püskürürken, hastalar mektupla bildirimin kanserin kendisi kadar kötü olduğunu savundu. Tıp dünyasının son dönemde gerçekleştirdiği bütün ilerlemeye rağmen kanser,..

350 Kişiye ‘Kansersiniz’ Mektubu

Araştırma, kamuoyunu ayağa kaldırdı. Kanser Cemiyeti mektupla bildirim yapan hastanelere ateş püskürürken, hastalar mektupla bildirimin kanserin kendisi kadar kötü olduğunu savundu.

Tıp dünyasının son dönemde gerçekleştirdiği bütün ilerlemeye rağmen kanser, değişik çeşitleriyle insanlığın hayatını karartmaya devam ediyor.

Uzmanlar, kanser hastaları için en önemli şeylerden birinin moral destek olduğunu ifade ediyor. Bunun için başta hastanın kanser olduğunu öğrendiği ilk an olmak üzere hastalık süresince kendisine destek verecek bir yakınının yanında olması gerekiyor.

Ancak kanser olduğunuzu posta kutunuza bırakılan bir mektuptan öğreniyorsanız bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Danimarka’da 350’den fazla hasta, kanser olduğunu posta kutularına bırakılan mektuplardan öğrendi.

Olay Danimarka Kanser Cemiyeti’nin ülke genelindeki 4 bin 326 hasta ile tek tek yaptıkları görüşmelerde oraya çıktı.

Mektupla bildirim uygulamasının insanlık dışı ve şoke edici olduğunu düşünen Cemiyet adına açıklama yapan Lehmann Knudsen, ”Kanser hastalarının yüzde 11’i kanser olduklarını öğrendiğinde kimseyle sohbet etme imkânı bile olmuyor. Bu, insanın kanını donduracak kadar şoke edici bir şey.” dedi.

Kanser olduğunu mektupla öğrenen Danimarkalı Karina Duss, TV2 televizyonuna yaptığı açıklamada, yaşadığı duyguyu "Dünyam başıma yıkıldı.” sözleriyle dile getirdi. Musallat olduğu her 5 kişiden birinin ölmesine neden olan bir kanser türüne yakalanan Duss, "4 küçük çocuğum var.

Bir akşamüstü evde onlarla birlikte oturuyordum. Postacının geldiğini duydum. Bir süre sonra gidip posta kutusundaki mektupları aldım. Mektuplardan biri Arhus Üniversitesi Hastanesi’nden geliyordu. Heyecanla açtım ve kanser olduğumu öğrendim. Dünya başıma yıkıldı.” dedi.

Danimarka’da 350 kişinin kanser olduğunu mektupla öğrendiğinin ortaya çıkması, kamuoyunun tepkisine neden oldu. Mektupla bildirime karşı çıkan Danimarkalılar, hastaneleri eleştirdi. Konunun medyaya yansımasının ardından bir açıklama yapan Arhus Üniversitesi Hastanesi Başdanışmanı Claus Bisgaard, söz konusu uygulama nedeniyle son derece üzgün olduğunu, hastalardan özür dilediğini söyledi.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL