29 Yıl Önce Mısır’daki Gibi Olmamıştı!

Dünya Hali
29 yıl önce, bütün dünyadan habersiz büyük bir katliam yapıldı. Binlerce savunmasız sivil, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat Esad komutasındaki 12 bin Suriye askeri tarafından kı...
EMOJİLE

29 yıl önce, bütün dünyadan habersiz büyük bir katliam yapıldı. Binlerce savunmasız sivil, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat Esad komutasındaki 12 bin Suriye askeri tarafından kıyımdan geçirildi. 

"Tarihin en büyük katliamları listesi" diye bir liste yapılsa muhtemelen ilk sıralara yazılacak olan Hama Katliamı, dünyanın merkezinde, Ortadoğu’da, ama bütün dünyadan da habersiz bir şekilde yapıldı. İnsanlar, Baas rejiminin bekası için yaşlarına aldırmadan kırımdan geçirildi. 29 yıl önce Suriye Baas rejimi tarafından girişilen bu katliamın fotoğraflarına Milli Gazete ulaştı.

Hama Katliamının canlı tanığı Musef Hasan el Halebiye

"Hama halkı İslami kimliğini korumak istiyordu. Özgürce camilere gidip ibadetlerini yapmak istiyorlardı. Katliamı beklemiyorduk. Büyük bir sürpriz oldu. Birden tanklar gelip ateş açmaya başladı. Bombardımanın ardından askerler evlere girip erkekleri teker teker dışarı çıkardılar. Erkeklerin çoğunu öldürdüler. Askerler gözaltına aldığı 75 kişiyi babamın dükkânına getirdiler. Bu insanların üzerlerine yağ döktüler, dükkânın kapısını kilitleyip bazukayla ateş açtılar. Bütün kutsal mabetleri tahrip ettiler. Yürüyerek Türkiye’ye geldik. Mayınlı arazilerden geçtik. Ardından da Yemen’e geçtim hala burada yaşıyorum."

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın sürgündeki lideri Muhammed Riyad El Şufka:

"1  ay boyunca uçaklarla, füzelerle kentin altını üstüne getirdiler. Camileri, kiliseleri, evleri yıktılar. En az 70 bin kişi katledildi Hama’da. Bir o kadar da tutuklamalar oldu, on binlerce kişi mülteci durumuna düştü. Hala ülkelerinden uzaktalar. Sadece burada da değil, Halep Meşalike’de, İdlib Cisir eş Şuur’da sistematik katliamlar yapıldı. Sadece halkı sindirmek için dindar halkı kırımdan geçirdiler."

Mazlum-Der hak ihlalleri için devrede

Öte yandan Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bir mektup yazdı. "Suriye’de Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri ve Türkiye Sivil Toplumunun Suriye Yönetiminden Beklentileri"ni ihtiva eden mektupta, Suriye Devletinin ülkede yaşayan çeşitli unsurlara karşı yaptığı hak ihlallerinin devam ettiğini belirtildi. Mazlumder Suriye Devletine, yapılan hak ihlallerinin son bulması için birtakım önerilerde bulundu.

Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme