2,7 milyon lira PKK’ya aktarıldı

Dünya Hali
Diyarbakır’da devam eden KCK Batman davasına ait iddianamenin ek klasörlerinde terör örgütünün malî yapısıyla ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı. Terör örgütü KCK’nın, BDP’li bel...
EMOJİLE

Diyarbakır’da devam eden KCK Batman davasına ait iddianamenin ek klasörlerinde terör örgütünün malî yapısıyla ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı. Terör örgütü KCK’nın, BDP’li belediyeler üzerinden inşaat ruhsatı almak isteyenlerden 2,7 milyon liralık rüşvet topladığı ortaya çıktı. Örgütün, ‘iskan belgesi, kat mülkiyeti ve kat irtifakı’ almak isteyen müteahhitlerden 10 bin ile 300 bin lira, proje onaylatanlardan ise 5 bin ile 50 bin lira arasında para aldığı belirlendi. KCK’nın bu şekilde sadece Batman’da 2,7 milyon liralık vurgun yaptığı, bu paralarla PKK’ya finansman sağlandığı tespit edildi. KCK’nın finans kaynaklarından birinin belediyeler olduğu ifade edilen iddianamede, gayri resmî olarak belediyelerden örgüte para aktarıldığı ileri sürülüyor.
 
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK Batman davasına ait iddianamenin ek klasörlerinde, terör örgütünün finans açısından nasıl desteklendiğini gözler önüne seren detaylara yer verildi. Batman Belediyesi’nde görevli bazı kişilerin, ‘iskan belgesi, kat mülkiyeti ve kat irtifakı’ almak için talepte bulunan bina sahipleri ve müteahhitlerden 10 bin ile 300 bin lira arasında değişen meblağlarda para aldıkları, bu tutarları terör örgütü KCK/PKK’ya fon olarak aktardıkları kaydedildi.
 
İddianamede yer alan bilgilere göre, binasına kat irtifakı ve kat mülkiyeti almak için Batman Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne müracaat eden şahıslara önce çeşitli zorluklar çıkarılıyor. Rapor düzenlenerek binada birçok kusur bulunduğu belirtiliyor. Bina sahibinden alınacak rüşvetin miktarı bu rapora göre tespit ediliyor. İddianamede, normalde 150 lira olan proje tasdik ücretinin, Batman Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı A.H. tarafından 5 bin ile 50 bin arasında belirlendiği ileri sürülüyor. Belirlenen rüşvet miktarının müteahhitler tarafından kabul edilmesi durumunda, paranın görünürde emlakçılık yapan H.U. tarafından elden tahsil edildiği veya Batman Belediyesi Başkanlık binasında bizzat A.H.’ye teslim edildiği kaydediliyor. İstenilen rüşvet miktarının bina sahibi tarafından fazla bulunması durumunda, indirime gidildiği ve taksitlendirildiği dile getiriliyor.
 
İddianamede, KCK Mali Alanı’na bağlı faaliyet gösteren Batman mali komitesinin belediye merkezli olduğu, bu yapılanmanın liderinin ve sorumlusunun Batman Belediyesi İl Meclis Üyesi, İmar Komisyonu Başkanı A.H. olduğu ileri sürülüyor. A.H. tarafından bina sahipleri ve müteahhitlerden toplanan rüşvet paralarının, önce örgütünün muhasebecisi O.O.’ya aktarıldığı, daha sonra da KCK Türkiye Meclisi Yürütmesi’ne iletilmek üzere Diyarbakır’a gönderildiği kaydediliyor. Tutulan raporların rüşvet alındıktan sonra yok sayıldığı kaydediliyor. İddianamede A.H. ile emlakçı H.U.’ya ait adreslerde ele geçirilen belgelerde, rüşvet alınan isimlerin listelendiği dile getiriliyor. H.U.’nun ‘proje tasdiki’ için kendisine başvuran ve listede isimleri çizilmiş olan şahıslardan toplam 1 milyon 78 bin lira aldığı, listede ismi olan bütün şahıslardan alınacak toplam miktarın ise 2 milyon 771 bin lira olduğu ifade ediliyor.
 
Terör örgütü KCK’nın finans kaynaklarından birinin belediyeler olduğu ifade edilen iddianamede, gayri resmi olarak belediyelerden örgüte para aktarıldığı ileri sürülüyor.  Şüphelilerin PKK’nın çağrısı üzerine organize edilen birçok yasa dışı gösteriye katıldıkları, yasa dışı gösteriyi takip ettikleri, gözaltına alınan kişileri kurtarmak için uğraş verdikleri vurgulanan iddianamede adı geçen şahıslar, ‘rüşvet almak ve vermek’, ‘terör örgütü yönetmek’, ‘terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terörün finansmanını sağlamak’ suçlarından yargılanıyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme