20 adımda mutfağınızı kullanışlı hale getirin

Dünya Hali
İşte işinize yaracak 20 öneri 1. Mutfak tasarımınıza, doğru alınmış mekan ölçüleriyle başlayın. Sonra stilinize karar verin, mutfağınızın hacmine göre renk seçimlerinizi yapın. Küçük mekanlarda açık r...
EMOJİLE

İşte işinize yaracak 20 öneri

1. Mutfak tasarımınıza, doğru alınmış mekan ölçüleriyle başlayın. Sonra stilinize karar verin, mutfağınızın hacmine göre renk seçimlerinizi yapın. Küçük mekanlarda açık renkte mobilyalara yönelin. Büyük mutfağınız olacak kadar şanslıysanız, renk seçimini yaparken daha özgürsünüz…

2. Ergonomik bir mutfak tasarlamak için ‘çalışma üçgeni’ prensibine uyun. Bu üçgenin etrafında şekillendiği elemanlar, buzdolabı, pişirme ve eviye üniteleridir. Üç birim arasındaki mesafe, çalışma verimliliği açısından çok fazla olmamalı ve aralarında en rahat ulaşım sağlanmalıdır. Böylelikle tüm işlemleri gözü kapalı bile yapabilirsiniz.

3. Eviyeyi pencereye yakın bölgelere yerleştirin. Buzdolabının tezgah ve eviyeye yakın olmasına dikkat edin. Dolaptan çıkardığınız yiyecekleri fazla mesafe kat etmeden eviyeye ulaştırabilmelisiniz.

4. Tezgah yüksekliği boyunuza uygun olmalı. Tezgah ile tezgah üstü dolapları ve davlumbazın alt kısmı arasında 65-75 cm kalmasına dikkat edin.

5. Ocak ünitesinin her iki yanında minimum 40’ar cm bırakın. Mümkünse, rahat yemek hazırlayabilmek ve bulaşık makinesini yerleştirebilmek için eviye ve ocak arasında 60 cm kalsın. Hangi elinizi kullandığınızı dikkate alarak, bulaşık makinesini eviyenin yanına yerleştirin. Deterjanlar, temizlik malzemeleri ve çöp kovasını eviye ünitesi içinde yerleştirin.

6. Sıkışık olmayan bir yemek alanı için masanın kenarlarından itibaren Bir ya da iki metrelik bir uzaklık kalmalı. Bar bankosu kullanacaksanız, 110 cm’lik yükseklikte olanlar için 74 cm; 90 cm’lik örnekler için 63 cm yükseklikte tabureler seçin.

7. Mutfakta en hızlı aşınan yüzeyler, tezgahlardır. Tezgah üstü, özellikle de lavabonun etrafı eskime sinyalleri veriyorsa, ahşap bir ekleme yaptırabilirsiniz. Seramiklerinizi değiştirmek de mutfağınızı yepyeni bir çehreye büründürecektir.

8. Renkli tabaklar, kavanozlar ve mutfak aksesuarları ile donattığınız açık bir raf, dekoratif gözükecek ve işlevsel alanlar oluşturacaktır.

9. Küçük bir mutfakta kullanacağınız boy dolapları sayesinde odanızın düşey yüzeylerini maksimumda değerlendirebilirsiniz.

10. Paslanmaz çelik ya da nötr renklerde modern bir mutfakta da pekala canlı ve hareketli bir görünüm elde edebilirsiniz. Tezgah ve dolapların arasını çarpıcı renklerde duvar karoları ya da mozaiklerle kaplayarak bunu başarabilirsiniz.

11. Çelik ya da beyaz lake gibi ışığı yansıtan malzemeler, mutfağınızı her zaman olduğundan çok daha geniş gösterir.

12. Metalik yüzeyli karolar mutfaklarda hareketi güçlendirir. Karoların yüzeyinde oluşan ışıltı daha ferah ve aydınlık bir mekana sahip olmanızı sağlayacaktır.

13.Çekmeceler, dolaplardan çok daha az yer kapladığından, küçük mutfaklar için idealdir. Artık derin çekmeceler çok ağır eşyaları bile taşıyacak kadar sağlam yapılıyor. Bazı üreticiler çekmece içlerine tabaklık ve tencerelik bile yerleştiriyorlar.

14. Mutfağınız çok küçükse, sürgü kapaklı üniteleri deneyebilirsiniz. Kapaklar dışarıya doğru açılmadığı için mekandaki yer kaybını engellersiniz.

15.Ocağın konumlandığı bölümün arkasında duvar kaplaması olarak karo kullanmak zorunda değilsiniz. Özellikle küçük mutfaklarda monotonluğu kırmak ve daha modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız, paslanmaz çelik ya da camı tercih edebilirsiniz.

16. Canlı renk ve desenlerde duvar kağıtları mutfakta hareket sağlayan malzemelerdendir. Eğer bu yolla mutfağınızı renkli bir mekan haline getirmek istiyorsanız, seçeceğiniz duvar kağıdının silinebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Size en uygun duvar kağıdını bulmak için internet sitelerinden de faydalanabilirsiniz.

17. Tüm mutfağı baştan aşağı değiştirmek yerine küçük rötuşlarla canlandırmak istiyorsanız, duvar renklerinde yapacağınız değişiklikle bunu sağlayabilirsiniz. Farklı renklere boyanmış duvarlar, perde yerine renkli jaluziler ve vurgulayacağınız rengi destekleyen masa örtüleri ile havlular yeteri kadar değişiklik sağlayacaktır.

18. Yapacağınız renk oyunlarına dolaplarınızı da dahil edebilirsiniz. Ahşap dolap kapaklarını zımparalayıp astarladıktan sonra farklı bir renge boyayarak yepyeni dolaplar elde edebilirsiniz.

19. Tekdüzeliği kırmak istiyorsanız, farklı malzemelerdeki mutfak ünitelerini harmanlayın. Ahşap ve çeliğin bir arada kullanıldığı mutfaklar kendinden emin bir görüntü verir.

20. Tezat yaratmak isterseniz, ahşap ile el boyaması üniteleri buluşturabilirsiniz. Mavinin tonları kayın ve huş ağacı mobilyalarla harikalar yaratırken, adaçayı yeşili ve krem renkleri de meşe ile uyum sağlarlar.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme