Dünya Hali

19 Santimlik Diş Fırçasını Yuttu

Hastaneye götürülen kızın midesindeki fırça, basket adı verilen endoskopi malzemesi ile 15 dakikada çıkartıldı. Aşırı miktarda gıda alan M.B., önceki gece rahatsızlandı. Midesindekileri diş fırçası yardımıyla kusarak boşaltmak isteyen kız,..

19 Santimlik Diş Fırçasını Yuttu

Hastaneye götürülen kızın midesindeki fırça, basket adı verilen endoskopi malzemesi ile 15 dakikada çıkartıldı.
Aşırı miktarda gıda alan M.B., önceki gece rahatsızlandı. Midesindekileri diş fırçası yardımıyla kusarak boşaltmak isteyen kız, lavabonun karşısına geçti. Öğürmeye çalışırken nefesini kesilen ve boğazının bir yerine kadar gelen diş fırçasını yutan M.B., ailesi tarafından hemen yakındaki Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’ne getirildi. M.B.’nin midesindeki 19 santimlik fırça, AÜ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı Uzmanı Dr. Erhan Alkan tarafından ’basket’ adı verilen endoskopi malzemesi ile 15 dakikada çıkartıldı. Sağlığına kavuşan kız, aynı gece taburcu edildi.

M.B.’nin kendisinin nöbetçi olduğu gece hastaneye geldiğini belirten Dr. Erhan Alkan, "Hasta aşırı miktarda yediği gıdaları diş fırçası yardımıyla midesinden kusarak boşaltmak istemiş. Ancak öğürme refleksini uyarmaya çalışırken nefesi kesilmiş ve tekrar derin bir nefes almaya çalışırken boğazının belli bir yerine gelen diş fırçasını yutmuş. Hastanemize geldiğinde midesi o kadar doluydu ki fırçanın baş kısmını tutmak için gıdalardan ayırmak 15 dakika sürdü" diye konuştu.

Bugüne kadar para, düğme, iğne gibi çeşitli cisimler yutan kişilerin hastaneye geldiğini söyleyen Dr. Alkan, diş fırça yutulmasının pek görülmediğini söyledi.

AÜ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Yıldırım ise vatandaşları ağızlarına iğne, çivi, düğme gibi cisimleri almamaları konusunda uyardı. Özellikle küçük çocukların cisim yutma riskinin yüksek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yıldırım, yabancı bir cisim yutan kişinin hemen hastaneye gitmesi gerektiğini belirtti.

Milliyet

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL