127 dolara iPhone 5

Dünya Hali
Bu hafta Migros’un çoğunluk hissesine talip olduğu haberiyle gündeme oturan perakende devi Walmart, 2 yıl anlaşmalı iPhone 5’i 30 gün boyunca 127 dolara satacağını açıkladı. Walmart’...
EMOJİLE

Bu hafta Migros’un çoğunluk hissesine talip olduğu haberiyle gündeme oturan perakende devi Walmart, 2 yıl anlaşmalı iPhone 5’i 30 gün boyunca 127 dolara satacağını açıkladı. Walmart’larda iPhone 4S’in fiyatı da 1 ay boyunca 47 dolar olacak.

ABD’de Walmart dışında en ucuz anlaşmalı iPhone 5 199, iPhone 4S ise 90 dolara satılıyor. Walmart bu kararı ülkedeki mobil operatörlerin kendi mağazalarında iPhone 5 fiyatlarında indirime gitmesi üzerine aldı.

Yılın ilk 9 ayında 113 milyar dolarlık satış rakamına ve 6.1 milyar dolarlık net kâra ulaşan Walmart girdiği her ülkede fiyatlarda yarattığı rekabetle biliniyor. Dünya genelinde 8 bin 500 civarında mağazası bulunan ABD’li dev, rakiplerinin hayal edemeyeceği büyüklükte toplu alımlar yapıyor.

Bu nedenle ürünlerin birim fiyatı çok düşüyor. Örneğin şu anda full HD 40 inçlik bir televizyonu Walmart’tan 200 dolara alabilirsiniz. Zaman zaman bazı üreticiler Walmart’ın pazarlıklarında ‘hafif tehdit’ unsurları bulunduğunu bile belirtiyor.

Bu yüzden Migros’un yalanlamadığı Walmart haberleri gerçeğe dönüşürse Türk tüketiciler daha önceden bulamadıkları düşük fiyatlara kavuşabilir. Bu fiyatların yerel rakiplere olumsuz etkisi ise kuşkusuz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tartışılacaktır.

finansgündem

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme