Dünya Hali

100 Yıl Önce Ne Öngördüyse Gerçek Oldu

Amerikalı inşaat mühendisi Watkins’in 112 yıl önceki kehanetlerinin çoğu doğru çıktı. Fütürist, dijital renkli fotoğrafı, mobil telefonu, televizyonu, hazır yemeği öngörmüş ABD’de 1900 yılında John Elfreth Watkins isimli tanınmamış bir..

100 Yıl Önce Ne Öngördüyse Gerçek Oldu

Amerikalı inşaat mühendisi Watkins’in 112 yıl önceki kehanetlerinin çoğu doğru çıktı. Fütürist, dijital renkli fotoğrafı, mobil telefonu, televizyonu, hazır yemeği öngörmüş

ABD’de 1900 yılında John Elfreth Watkins isimli tanınmamış bir inşaat mühendisinin, 2000 yılında dünyanın nasıl olacağına dair öngörülerinin çoğunun doğru çıkması herkesi şaşkınlığa sürüklüyor.
 
Watkins, 20. yüzyılın başında, 1900’ün Aralık ayında merkezi Indianapolis’te bulunan Evening Post gazetesinin kadın eki Ladies’ Home Journal’da, "Gelecek Yüzyılda Neler Olabilir?" başlıklı makalesine başlarken, "Bu kehanetler tuhaf gelebilir, hatta imkansız" ifadesini kullanmıştı.

Makaleyi yeniden gündeme getiren Evening Post gazetesinin tarih editörü Jeff Nilsson, Watkins’in öngörülerinin doğruluğuna işaret etti ve 112 yıl önceki kehanetlerinden en vurucu 10 tanesini yeniden yazdı.

Watkins kehanetlerinde, fotoğrafların her türlü mesafeden iletileceğini, "Çin’de savaş olursa bunun en çarpıcı karelerinin bir saat sonra gazetelerde, hem de tüm doğal renkleriyle yayımlanacağını" belirterek, şimdiki "dijital renkli fotoğrafları ve inernetten bilgiye erişimi" tahmin etti.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL