100 Tarihi Lokanta

Dünya Hali
Yapılan açıklamaya göre, Lokanta Dünyası ve Cinius Yayıncılık iş birliğiyle, Oğuz Erkara’nın araştırmaları sonucu hazırlanan kitap, Türk lokanta tarihinde yer alan işletmelerin hikayelerine ışık...
EMOJİLE

Yapılan açıklamaya göre, Lokanta Dünyası ve Cinius Yayıncılık iş birliğiyle, Oğuz Erkara’nın araştırmaları sonucu hazırlanan kitap, Türk lokanta tarihinde yer alan işletmelerin hikayelerine ışık tutuyor.

Kitapta, adını Atatürk’ün koyduğu lokantadan, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in, eşi Rahşan Ecevit’e evlenme teklif ettiği lokantaya, 100 yıldır aynı masaları kullanana, hakkında şarkı yazılana ve kebabı metreyle satana kadar tarihi lokantaların ilginç hikayelerine yer veriliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen kitabın yazarı Oğuz Erkara, iki yıl süren araştırmalar sonucunda derlediği "100 Tarihi Lokanta" kitabının, lokantacı olmak isteyenler için bir yol haritası olmasını umut ettiğini vurguladı.

Asıl mesleği doktorluk olan Erkara, neden böyle bir kitap hazırladığına ilişkin de şu ifadeleri kullandı: "Hobiler, insanların sosyal ve ruhsal yönden sağlıklı olmasını sağlar. Benim hobim ise lokantalar. Bir lokantaya gitmek çocukluğumdan beri oldukça ilgimi çeker. Çocukken tezgahtaki yemekleri, fırındaki pideleri, ızgaraları ilgiyle izlerdim, en çok da garsonun tepemize dikilip yemek çeşitlerini saymasına bayılırdım.

Ne iş yapıyor olursa olsun, birçok insanın bir lokanta açma hayali vardır. Bir kısmı bunu gerçekleştirir, başarılı olur ya da olamaz. Hep bunun nedenini merak ederdim. Bu nedenle tarihi olarak nitelendirebileceğimiz, uzun yıllardır var olan lokantaları incelemek ve nasıl ayakta kalabildiklerini öğrenmek istedim. Yaptığım görüşmeler sırasında öğrendiğim hikayeleri de kitap haline getirdim. Umarım bu kitapta yer alan hikayeler, bana verdiği keyfi değerli okuyuculara da verir."

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme