Dünya Hali

10 Yıl Aradan Sonra Kar Yağdı

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Hatay’da 10 yıl aradan sonra kar yağışı etkili oldu. Kentte akşam saatlerinde başlayan ve şiddeti giderek artan yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Kar nedeniyle il merkezinde..

10 Yıl Aradan Sonra Kar Yağdı

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Hatay’da 10 yıl aradan sonra kar yağışı etkili oldu. Kentte akşam saatlerinde başlayan ve şiddeti giderek artan yağış, yaşamı olumsuz etkiledi.

Kar nedeniyle il merkezinde bazı yollarda trafik aksadı, ağaçlar devrildi. Antakya Belediyesi ekiplerinin kent merkezindeki yollarda temizleme çalışmalarını akşam saatlerinden itibaren sürdürdüğü gözlendi.

Trafiğe kapanan Antakya-Yayladağı yolunda ise karayolları ekiplerinin çalışmalarının devam ettiği, Samandağ-Antakya yolunda da trafiğin kontrollü olarak sağlandığı bildirildi.

10 yıl aradan sonra kar yağışının etkili olduğu kentte, sabah erken saatlerden itibaren çocuklar parklara akın ederek yağışın keyfini çıkardı.

10 yıl sonra yağan kar, Hatay’da hayatı felç etti

10 yıl aradan sonra dün gece saatlerinde başlayan ve etkisini sabah saat 10’a kadar devam ettiren yoğun kar yağışı, Hatay’da hayatı durma noktasına geldi. Dün geceden itibaren devam eden yoğun kar nedeniyle şehir merkezinde kar kalınlığı 18 santimetreye ulaştı. Çok sayıda yolun kapandığı ilde birçok bölgede elektrik telleri koptu, ağaçlar kırıldı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle oluşabilecek aksaklıklara karşı Hatay Valiliği ve tüm kaymakamlıklarda kriz merkezleri oluşturuldu. Antakya- Yayladağı yolunun ulaşıma kapandığı ilde Karayolları ekipleri yolu açmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Antakya- Samandağ yolunda ise ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Yoğun kar yağışı sebebiyle Antakya’yı iç bölgelere bağlayan Belen geçidinde de ulaşım güçlükle yapılıyor.

Hatay İl Özel İdaresi 14 greyder, 7 kepçe, 2 treyler, 5 pikap ve toplam 50 personelle görev alanı ve Karayolları sorumluluk sahasındaki tüm yollarda çalışmalarını sürdürüyor.

Gece 01.30’dan itibaren Karayolları, belediye ve İl özel idaresine bağlı çok sayıda iş makinesi ve personel yolları açık tutabilmek için yoğun şekilde çalıştı. İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’na bağlı ekipler de yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere ulaşabilmek için ekipler oluşturdu.

Antakya merkezde kara hazırlıksız yakalanan çok sayıda araç yollarda kaldı. Kar nedeniyle birçok bölgede elektrik telleri koptuğu için şehrin büyük kısmı elektriksiz kaldı. Valilikten yapılan yazılı açıklamayla vatandaşlar özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları ve karın hızla erimesi nedeniyle oluşabilecek su baskınlarına karşı uyarıldı.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL