10 ay ömrü kalınca canlı bomba yaptılar

Dünya Hali
Terör örgütü DHKP-C üyesi 61 yaşındaki Şemsettin Kalkan (61), polis noktasına canlı bomba olarak saldırmaya hazırlandığı sırada yakalandı. Tutuklanan Kalkan’ın aynı zamanda çelik kapı ustası old...
EMOJİLE

Terör örgütü DHKP-C üyesi 61 yaşındaki Şemsettin Kalkan (61), polis noktasına canlı bomba olarak saldırmaya hazırlandığı sırada yakalandı. Tutuklanan Kalkan’ın aynı zamanda çelik kapı ustası olduğu, örgütün hücre evlerine yaptığı çift sürgülü kapıları kırmak için polisin 30 dakika uğraştığı öğrenildi. Okmeydanı’nda DHKP-C hücre evlerine yapılan baskınlarda İstanbul Terör polisi, Şemsettin Kalkan’ın yaptığı çelik kapıları kırmak için 30 dakika uğraşmıştı. Emniyet güçleri, pistonla kapıları kırmaya çalışırken örgüt mensupları aradaki zamandan faydalanıp tüm data ve bilgisayar hard disklerini yakmışlardı. 61 yaşındaki terör örgütü mensubu, 2 yıl önce kanser olduğunu öğrenince örgüt tarafından canlı bomba olarak görevlendirildi. Kalkan, yakalanmasaydı polis karakollarından birine saldıracaktı. 

Asıl mesleği kaynakçılık olan Şemsettin Kalkan, 1990 yılından beri DHKP-C üyesi. Adana’da ailesini ziyaret etmek için gittiği evinde gözaltına alınan Şemsettin Kalkan’ın 14 Temmuz 1993 yılında DHKP-C üst yönetimine, “Hareketimizin vereceği görevlere hazırım, hiçbir koşul öne sürmeden bana verilen görev için canımı dahi ortaya koyacağım.” şeklinde özgeçmiş raporu verdiği tespit edildi. 10 aylık ömrü kaldığı belirtilen zanlı, DHKP-C Silahlı Propaganda Birlikleri (SPB) içerisinde faaliyet gösteriyordu. Silahlı saldırı eylemi gerçekleştirmek üzere Yunanistan’daki Kinese, Lavrion ve Oropo-Dileysi kamplarında silah eğitimi aldı. Bu yıl polise silahlı saldırı eylemi gerçekleştiren Hasan Selim Gönen, Erdal Dalgıç ve Servet Göçmen ile aynı birliğin içindeydi. 

Şemsettin Kalkan’ın geçmiş yıllarda iki kez tutuklanıp serbest bırakıldığı öğrenildi. İlk olarak 4 Ekim 1990 tarihinde Adana’da polisin DHKP-C terör örgütüne yaptığı operasyonda çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra çıkan Kalkan, 27 Eylül 1993 tarihinde Tuzla trafik noktası önünde İbrahim Halil Şahin isimli arkadaşı ile birlikte 10 adet Kalaşnikof tüfek ve 14 adet şarjör ile birlikte yakalandı; ancak savcılıktan serbest kaldı. 31 Mart 1995 tarihinde Adana’da yakalanan Metehan Yurthan ve Fatih Ertek isimli kişilerin üzerlerinde parça tesirli el bombası elde edilmiş, şüphelilerin ifadelerinde karakola eylem talimatını Şemsettin Kalkan’dan aldıklarını belirtmeleri üzerine Kalkan, gözaltına alındıktan sonra mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Ayrıca Şemsettin Kalkan’ın 1992 yılında Konya’da ‘Grup Yorum’ üyelerinin yargılandığı davaya destek amacıyla gittiği ve aynı yıl içerisinde Adana Tekel Müdürlüğü’nün TKİB adlı terör örgütü üyelerince soyulması eylemine katılan ve girdikleri çatışmada ölü ele geçirilen Remzi Basalak, Şaban Budak’ın cenazesine 81 DHKP-C üyesi ile birlikte katıldığı tespit edildi. Son olarak Şemsettin Kalkan’ın Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile terör amaçlı propaganda yapmak suçundan 10 ay hapis cezası ile arandığı belirlendi. Bu arada DHKP-C’nin Yunanistan’daki Lavrion, Kinese ve Oropo-Dileysi kamplarından son 6 ayda 16 örgüt mensubunun Türkiye’ye giriş yaptığı belirlendi. Örgüt mensupları, belirli aralıklarla ikişer kişilik gruplar halinde giriş yaptılar. Türkiye’nin sınır ve sahil güvenliğinin yetersizliğinden faydalanan PKK’lı kaçakçıların, DHKP-C’li militanları lüks yatlarla Yunanistan’a kaçırdığı tespit edildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme