Yıllar Sonra Görüntülendi

Doğal Yaşam
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir süredir Bahçelievler Medical Park Otel‘de tedavi gören sinema ve tiyatro oyuncusu Münir Özkul’u ziyaret etti. Demans hastalığı ile yaşayan Özkul...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir süredir Bahçelievler Medical Park Otel‘de tedavi gören sinema ve tiyatro oyuncusu Münir Özkul’u ziyaret etti.

Demans hastalığı ile yaşayan Özkul, 2003 yılından bu yana evinden dışarıya çıkmak ve kimseyle görüşmek istemiyordu. Hastalığı yüzünden geçmişe dair birçok şeyi hatırlamıyan ve ölen arkadaşlarının yaşadıklarını sanan Özkul, hastaneye yatmadan önce kendisine ait mütevazı bir evde rahat bir yaşam sürdürüyordu.

1950’lerden itibaren rol almaya başladığı sinema filmleriyle asıl ününü kazanan Özkul, özellikle 1970’lerin kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez’in yönettiği filmlerde önemli roller aldı.

En bilinen rollerinden biri onunla özdeşleşen Hababam Sınıfı serisindeki tatlı-sert okul müdürü Kel Mahmut tiplemesi oldu. 400’e yakın filmde rol aldı. Adile Naşit‘le beraber oynadığı filmlerle Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden oldu.

İlk dönem filmleri Edi ile Büdü, Halıcı Kız, Kalbimin Şarkısı, Miras Uğruna, Balıkçı Güzeli dışında, daha sonraki dönemde çekilen kalabalık kadrolu aile filmleri Neşeli Günler, Gülen Gözler, Gırg-ıriye, Görgüsüzler, Mavi Boncuk, Bizim Aile, Aile Şerefi gibi klasikleşen filmlerde rol aldı.

Özkul, televizyon dizilerinin yaygınlaştığı dönemde dizi oyunculuğundan uzak dursa da Uzaylı Zekiye, Ana Kuzusu ve Şaban ile Şirin gibi dizilerde rol aldı.

Özkul’a 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme