Yaz Sıcağında Siyah Giyinin

Doğal Yaşam
İzmir’de yüksek teknolojiye dayalı kumaş üretimi yapan bir tekstil firması, yaz aylarında koyu renk giyinmenin önünü açacak bir kumaş geliştirdi. Işığı emmesi nedeniyle sıcak havada tercih edilm...
EMOJİLE

İzmir’de yüksek teknolojiye dayalı kumaş üretimi yapan bir tekstil firması, yaz aylarında koyu renk giyinmenin önünü açacak bir kumaş geliştirdi.

Işığı emmesi nedeniyle sıcak havada tercih edilmeyen siyah kumaşlar, özel bir kimyasal işlemle ışığı yansıtan beyaz kumaşların karakterine dönüşüyor.

Ekoten Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, önceki yıllarda Almanya’daki itfaiye teşkilatının kullanacağı giysiler için geç tutuşan ve koku üretmeyen, büyük spor giyim markaları için ter emici ve bakteri üremesini engelleyici, kayak giysileri için UV filtreli kumaş ürettiklerini, İngiltere’de okul kıyafetleri üreten bir firma için kir tutmayan kumaş geliştirdiklerini ve son olarak da siyah kumaşların karakterini değiştiren bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Almanya’da geliştirilen Coldblack boyar maddesini kumaşa uygulayarak kimyasal işlemlerle yenilikçi bir siyah kumaş geliştirdiklerini belirten Ünlütürk, şunları söyledi:

SICAKTAN ETKİLENMEYEN KUMAŞ GELECEK YIL RAFLARDA

”Siyah kumaş özellikle yazın sıcak günlerinde insanı bunaltması nedeniyle tercih edilmiyordu. Geliştirilen bu teknolojiyle siyah kumaş beyaz gibi davranarak ışığı büyük oranda yansıtacak. Kumaşın görünümünde herhangi bir farklılığa neden olmayan bu işlemle artık yazın en sıcak günlerinde dahi sıcaktan etkilenmeden siyah tişört giymek mümkün olacak. Şu anda deneme üretimlerini yapıyoruz. Gelecek yıl bu ürünleri raflarda görebileceğimizi tahmin ediyorum.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme