Yaşamak da Güzel Yaşatmak da

Doğal Yaşam
Organ Nakli Koordinatörleri Derneği‘nin (ONKOD), organ naklinin yaygınlaşması amacıyla düzenlediği ve organ nakli yapılan 7-15 yaş arasındaki 25 çocuğun katıldığı "Yaşamak da güzel, yaşatma...
EMOJİLE

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği‘nin (ONKOD), organ naklinin yaygınlaşması amacıyla düzenlediği ve organ nakli yapılan 7-15 yaş arasındaki 25 çocuğun katıldığı "Yaşamak da güzel, yaşatmak da" kampının ikincisi, Antalya’nın Belek beldesinde başladı.

Kalp, böbrek ve karaciğer gibi hayati organları çocuk yaşta tükenen ve organ bağışında bulunan aileler sayesinde yeniden doğan çocuklar, yıllarca süren hastane günlerinin ardından aynı kaderi paylaştıkları yaşıtlarıyla tatil yapıyorlar.

Türkiye’nin dört bir yanından aileleriyle gelerek kampa katılan çocuklar, ağır tedavi sürecinin küçük bedenlerinde bıraktığı yorgunluğu da havuz ve deniz keyfiyle atıyorlar.

Organ nakli sihri

Kampın ilkinin 2007 yılında yapıldığını hatırlatan ONKOD Başkanı Ahmet Çakıroğlu: "Finansman sağlayabilirsek, kampı her yıl yapmayı amaçlıyoruz. Çocuklara bu kampta hayatın içinde olabildiklerini göstermeye çalışıyoruz. Çocuklarımız ciddi hastalıklar geçirdiler ve bunun sıkıntılarını çektiler. Aileleri ‘oynama, hoplama, zıplama’ diyerek onları sürekli baskılıyorlar. Onları oyunlara katarak bizden farkları olmadıklarını gösteriyoruz. Organ nakli olan bir kişinin normal bireyden farklı olmadığını göstermeyi çok seviyoruz. Organ nakli ölümle yaşam arasında sihirli bir iş. Kampta bulunan kalp, akciğer ve karaciğer nakilli çocuklarımız eğer nakil olmasalardı bugün aramızda olamayacaklardı. Bu çocuklar organ bağışı nedeniyle hayattalar ve son derece sağlıklı bireyler." dedi.

Çakıroğlu, herkesin bir gün organ nakline ihtiyaç duyabileceğini belirterek, vatandaşları organ bağışında bulunmaya davet etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme