Ve Eyfel Kırmızı Beyaz

Doğal Yaşam
Paris‘in simgesi tarihi Eyfel Kulesi, 5 gün boyunca, saat 20.00’den sabaha dek Türk bayrağının renkleri kırmızı ve beyaza büründü. 324 metre uzunluğundaki kulenin ilk 2 katını oluşturan 11...
EMOJİLE

Paris‘in simgesi tarihi Eyfel Kulesi, 5 gün boyunca, saat 20.00’den sabaha dek Türk bayrağının renkleri kırmızı ve beyaza büründü.

324 metre uzunluğundaki kulenin ilk 2 katını oluşturan 115 metre kırmızı, üst tarafta kalan 209 metre beyaz ışıklarla süslendi.

Türk bayrağıyla ışıklandırma gösterisinin startı, kulenin tam karşısındaki ”Cafe De L’Homme”da, Türk ve Fransız yetkililer tarafından ortaklaşa verildi. Işıklandırmanın ardından kulenin önünde bekleyen çok sayıda Türk vatandaşı, ”Kırmızı Beyaz En Büyük Türkiye” sloganıyla etkinliği coşkuyla alkışladı.

Işık gösterisinin başlaması dolayısıyla, Türkiye’nin Paris Büyekelçisi Osman Korutürk, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk‘un da katıldığı bir resepsiyon verdi.

Fransa’daki ”Türkiye Mevsimi” etkinlikleri, temmuz ayında yine Eyfel Kulesi’nin önünde Anadolu Ateşi dans topluluğunun gösterisi ve Mercan Dede konseriyle başlamıştı.

Eyfel Kulesi, yılda ağırladığı 6 milyonun üzerinde kişiyle dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanları arasında ilk sırayı alıyor. Kuleyi günde 15 ile 20 bin arasında kişi geziyor.

Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında inşa edilen kuleyi, ziyarete açıldığından bu yana gezenlerin sayısının 240 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

”Türkiye Mevsimi” etkinlikleri kapsamında Fransa’da 9 ay süreyle, başta Paris olmak üzere 70’i aşkın kentte 400’ün üzerinde sanatsal ve kültürel faaliyetle Türkiye tanıtılıyor.