Ünlü Yönetmen Akrabalarıyla Buluştu

Doğal Yaşam
Ünlü ”Bonanza” dizisi ile Hollywood tarihine adını yazdıran Çerkez asıllı ünlü yönetmen Muhittin İzzet Kandur (Mohydeen Izzat Quandour), yaklaşık 1 asır önce Kuzey Kafkasya’dan göç e...
EMOJİLE

Ünlü ”Bonanza” dizisi ile Hollywood tarihine adını yazdıran Çerkez asıllı ünlü yönetmen Muhittin İzzet Kandur (Mohydeen Izzat Quandour), yaklaşık 1 asır önce Kuzey Kafkasya’dan göç ederek Türkiye’ye yerleşen akrabalarıyla buluştu.

Yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı olarak imza attığı ”Cherkess – Çerkez” filmiyle aralık ayında Monoco Film Festivali’nde 7 ödül birden alan Kandur, filmin gösterimiyle ilgili görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye geldiğini belirterek, bu fırsattan istifa ederek Kayseri’deki Uzunyayla bölgesinde yaşayan akrabalarını ziyaret etti.

Çay Bağları’ndaki bir evde gerçekleşen buluşma sırasında, Çerkez kökenli Kandur ailesinin en yaşlı üyesi olan Feride Kandur (102) ile hasret gideren Muhiddin İzzet Kandur, yakınlarıyla Çerkezce konuştu.
1864 yılındaki Büyük Kafkas Sürgünü’nde atalarının Kuzey Kafkasya’dan göç ettiği ve kendi ailesinin de Ürdün’e yerleştiği öğrenilen Kandur, önümüzdeki dönemde Türkiye’de de film çekeceğini söyledi.

Hollywood’a başladığı dönemde yönetmenliğini yaptığı ünlü ”Bonanza” dizisinin 1970’li yıllarda da Türkiye’de yayınlandığını ve büyük ilgi gördüğünü hatırlatan Kandur, 40 yıllık sinema deneyimi içinde çok sayıda film yönettiğini ve bir çok kitap yazdığını vurguladı. Son filmi ”Çerkez”in Monaco Film Festivali’nde 7 dalda ödül aldığını belirten Muhiddin İzzet Kandur, önümüzdeki dönemde Türkiye’de çekimine başlayacağı ilk projesinin, senaryosunu eşi Luba Balagova ile yazdığı, Çerkez göçünü anlatan ”Göçmenler” isimli filmi olacağını bildirdi.

Filmde hem Türk hemde yabancı oyuncularla çalışacağını ifade eden Kandur, ”Filmin bir kısmını da Kafkasya’da çekeceğim. Bu filmin Türkçe olarak senaryosu da var. Bu konuda Kültür Bakanlığı ile temasa geçtik. Türkiye’den 2-3 kişi ile görüştük. Neticeye kısa zamanda ulaşacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

ÇERKEZ ETHEM’İ ÇEKECEK

Türkiye’de çekmek istediği ikinci bir filmin ise Çerkez Ethem’in hayatını anlatacağını kaydeden Muhiddin İzzet Kandur, sözlerine şöyle devam etti:

”Çerkez Ethem ile ilgili bir film yapmak istiyorum. Kendisiyle ilgili elimde çok sayıda belge var. Çerkez Ethem’in anılarıyla ilgili benim de yazdığım bir eser var. Ama bunu senaryo haline henüz getirmedik. Yani onunla ilgili uğraşıyoruz. Türkiye’deki diğer bir projemiz de bu olacak. Çerkez Ethem ile ilgili bir yapı, bir prodüksiyon ortaya koymaya çalışacağız.”

Çerkez filminin Türkiye’de gösterime girmesi için görüşmeler yaptığını ancak Türkiye’deki sinema sektörünün dünyadakinden çok farklı olduğunu kaydeden Kandur, filmin ülke genelinde olmasa bile bazı illerde yakın zamanda gösterime gireceğini söyledi.

Ürdün’de Bedeviler ile Çerkezler arasında toprak ve su konusunda yaşanan anlaşmazlıklar ve çözüm yollarını konu alan filmde, Arap genç kız ile Çerkez delikanlı arasında geçen bir aşkın anlatıldığını belirten Kandur, bu aşkla birlikte Bedevilerle Çerkezler arasında birlikte yaşama çabasının ele alındığını aktardı.

MUHİDDİN İZZET KANDUR

Ataları 1864 yılındaki Büyük Kafkas Sürgünü’nde Kuzey Kafkasya’dan göç edip Ürdün Amman’a yerleşen Muhiddin İzzet Kandur, 1938 yılında ataları Adige ve Kabardey Kandur çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Lise ve üniversite öğrenimini ABD’de tamamlayan Kandur, 40 yıldan bu yana sinemanın çeşitli alanlarında boy gösterdi. Çerkezce, Rusça, Arapça, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca bilen Kandur, sinemanın yanında profesyonel olarak bir çok alanda uzman olarak tanınıyor.

Mesleki kariyerine 1962’de Thompson Co. firmasının reklam ve belgesel film bölümünde başlayan Kandur, bir dönem Hollywood’da senaryolar yazarak, film yapımcılığı ve TV dizilerinde yönetmenlik yaptı. Rus televizyonunda gösterilen ”The Last Horsemen-Son Atlılar” filmi büyük ilgi görürken, 1970’li yıllarda TRT ekranlarında da yayınlanan ”Bonanza” filmini yönetti. Amerikan TV kanalı NBC’de 12 Eylül 1959’dan 16 Ocak 1973’e kadar yayınlanan ”Bonanza” dizisi, TV tarihinde en uzun süreli yayınlanan Western dizilerinin içinde yer aldı.

Çok iyi bir binici de olan Kandur aynı zamanda Dünya Arap Atları Organizasyonu’nun da üyesi. Atlar hakkındaki bilgileri nedeniyle atlı spor dalında uluslararası bir otorite kabul edilen Kandur, bunun yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu’daki pek çok atıcılık kulübünün üyesi. Atıcılık sporunda uluslararası hakem unvanına sahip olan Kandur,’un çeşitli dillere çevrilmiş çok sayıda kitabı bulunuyor.

Çerkez kültürüne destek vermek amacıyla kurduğu ”Cherkess Fund – Çerkes Fonu”nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Kandur, Kafkas folklor ve kültürünü geliştirmek için çalışmalarda bulunuyor

Sabah