Sözlük Aleminde ‘İHL’ Rüzgarı

Doğal Yaşam
Ekşi Sözlük, İTÜ Sözlük, Uludağ Sözlük, Private Sözlük derken şimdi bir de İHL Sözlük kuruldu. Kuruldu kurulmasına ama baya da ses getirdi. Hürriyet’in imam-hatip kökenli devşirme yazarı Ahmet H...
EMOJİLE

Ekşi Sözlük, İTÜ Sözlük, Uludağ Sözlük, Private Sözlük derken şimdi bir de İHL Sözlük kuruldu. Kuruldu kurulmasına ama baya da ses getirdi. Hürriyet’in imam-hatip kökenli devşirme yazarı Ahmet Hakan Coşkun bile kayıtsız kalamadı ve İHL Sözlük’ten bahsetti. Yusuf Kaplan gibi entelektüel dünyanın saygın ismi İHL Sözlük girişimine destek verdi. Hürriyet, Habertürk, Akşam vs. pek çok gazete İHL Sözlük’ü haber yaptı. Peki kim bu İHL Sözlük’çüler? Ne yapmak istiyorlar? Siteyi niye kurdular?

İHL Sözlük, aslında bir yanıyla muhafazakar kesimdeki gençlerin de özgürce kendilerini ifade ettikleri bir ortam oluşturuyor. Çeşitli cemaatleri ya da siyasi oluşumları dilediklerince yazıp eleştirebiliyorlar. Bu açıdan muhafazakar ya da İslamcı gençlik ne derseniz deyin eğilimlerini öğrenmek için iyi bir platform İHL Sözlük

Sözlük yazarlarının büyük bir çoğunluğu ise düşünüldüğü gibi imam-hatip kökenli değil. Elbette içlerinde imam-hatip liseleri kökenliler de var ama ateistler de dahil olmak üzere pek çok farklı kesimden yazarlar var. Sözlüğün moderatörlerinin büyük bir kısmı Ekşi Sözlük gibi sitelerin eski yazarları… Detroitli Kızıl örneğinde olduğu gibi bazı isimler ya sansürden ya da bulundukları sözlükte yeterince ‘yerli’ hissedememekten dolayı bu sözlüklerle ilişkilerini kesip kendilerini daha iyi ifade edecekleri bir platformda bu işi sürdürmek istemişler. Kısa sürede de büyük bir yol almışlar. Geçtiğimiz Nisan başı gibi başladıkları yayınlarında şu ana kadar toplam 2978 yazarları var. Bunların 1488’i üstad, 1475’i talebe, 48’i casus, 9’u müdür muavini, 6’sı ise müdür. Bugüne kadar toplam 33065 başlık açılmış ve 150 binin üzerinde tanım girilmiş. Üstelik site kurulduktan 1-2 hafta sonra hacklenmiş.

Sitenin en ilginç yerlerinden biri ise cinsiyet kısmı. Burada kategori belirlemek isteyenler için mümin ve mümine gibi başlıklar bulunuyor…

Hikayenin bundan sonrasını ise  Seyyar Gazali ve Meçhul-x nickname’li İHL Sözlük yöneticilerinden dinleyelim…

ON5YİRMİ5: Şuradan başlayalım isterseniz, nereden çıktı bu İHL Sözlük?

Seyyar Gazali: Sancılı zihinlerden çıktı diyebiliriz. Ben, Mechul-x ve la sözlük camiasındaki ahlaki çöküntüye bir tepki olarak ortaya çıktı diyebiliriz. Böyle bir sözlüğü hayata geçirmek için bir proje oluşturduk. Meçhul x’le oturup ne yapabileceğimizi düşündük. la ile de teknik mevzuları konuştuk ve bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Böylece İhl Sözlüğü kurduk. Ancak  İhl Sözlük, üçümüzün ismini çoktan aştı.  Çünkü artık, bilinen, konuşulan, bakılan bir sözlük haline geldi. Buna paralel olarak gitgide daha da ciddiye alınan bir platform halini alıyor.

ON5YİRMİ5: İlk çıkış sürecinizde teknik sorunlarla boğuştunuz sanırım. Nelerdi bunlar? 

Meçhul-x: Evet, çeşitli teknik sorunlarla boğuştuk. Doğrusu sözlüğü ilk açtığımız günlerde, sadece bizim ve birkaç dostumuzun cirit attığı bir site açmış gibi rahattık. Ancak sonra işler değişti. Yüzbinlerce ziyaretçi siteye yığılıp, yazar sayısı da binlerle ifade edilebilir düzeye gelince, sunucumuz isyan bayrağı açtı. Sonra da zaten sunucumuzu değiştirdik ve bu teknik sorunları mümkün olan en alt seviyeye çekmiş olduk hamdolsun. Tabi, yeri gelmişken de emeklerinden, desteklerinden ötürü değerli kardeşimiz, yazılımcımız mühendis’e, çok değerli dostumuz, sözlük yolunda yoldaşlığımızı yapan, çilemizi çeken la’ya, ditroitli kizil’a ve müdürlerimizin tümüne teşekkür etmemiz gerekiyor.

ON5YİRMİ5: Aslında ben şu hack olayını kastetmiştim ama…

Meçhul-x: Anladım. Bu hack olayından da gocunmuyoruz esasen. Açıkça ifade edebiliriz, her insan gibi ihmalimiz olabiliyor. Bizim ihmallerimiz sebebiyle gerçekleşmiş bir hadise… Bütün sözlük yönetiminin site dışında olduğu bir aralık yakalanmış ve bu aralık da bir yöneticinin şifresi kırılarak, yönetim panelinden dosyalara müdahale edilmek suretiyle, siteye küfürlü ve müstehcen bilgiler eklenmiş. Arkasında kimlerin olduğunu, nasıl yapıldığını bilmiyor değiliz. Ancak her hususun gündeme gelmesi için, uygun zamanı bekliyoruz. Bahsettiğimiz hack hadisenin bir faydası da olmadı da değil hani. Açıklarımızı görmüş olduk. Kısa zamanda, sözlük henüz çok büyümemişken kapatma fırsatı bulduk. Üye alım sistemimizi revize ettik. 

ON5YİRMİ5: Site kısa zamanda büyük de bir yankı buldu. Pek çok köşe yazarı sözlüğünüzü yazdı, röportajlar verdiniz ulusal gazetelere… Nasıl oldu bütün bunlar?

Seyyar Gazali: Sözlük noktasında, Türkiye’nin en eski ve gedikli sitesi, siz de biliyorsunuz; Ekşi Sözlük. Ekşi Sözlük ve türevleri bugüne kadar, kendi çerçevelerinde bir sözlük formatı oluşturmuş ve format etrafında belli bir çevreye hitap eder hale gelmişler. Ancakİhl Sözlük, Yusuf Kaplan’ın sözlüğümüzü anlattığı yazısına başlık olarak seçtiği üzere, tırnak içinde ifade ediyorum, ‘yeni bir ruh üfledi âleme’. Bu nedenle diğer sözlüklerde de ciddi olarak gündem olduk, medyada da. Hatta bazı siyasilerin dahi gündemine girdi bu yönüyle. Ahmet Hakan yazdı, Hüseyin Akın gibi Türkiye’nin önemli edebiyatçılarından biri yazdı. Takvim gazetesi, Akşam gazetesi yazdı.  Habertürk’te söyleşimiz çıktı, sonrasında Hürriyet’te yine bir söyleşimiz daha çıktı. Bütün bunlar, İhl Sözlük’ün tuttuğu yer ve oluşturduğu etki ile ilgili idi. Çünkü İhl Sözlük, bir okula, bir kesime, bir gruba göre kendini konumlandırmayan, Türkiye’de ‘zenci’ pozisyonundaki bir kesimin açık yürekliliğini gösteren bir platform oluşturdu. İslami camiaya en yabancı insanlar dahi sözlükte bu camianın kendilerine anlatıldığı gibi olmadığını gördüler. Medyanın ilgisi de bu yüzdendi.

ON5YİRMİ5: Sözlükler demişken, Siz, Ekşi Sözlük’ün bir kopyası ya da klonu musunuz? Bu yönde bir suçlama ya da iddia, ne dersek diyelim, çokça dillendiriliyor.

Seyyar Gazali: Şöyle soralım, Haber7, İnternet Haber sitesinin klonu mudur? Yahut Time Türk, şeklen benzer bir haber sitesi kurduğu için, En Son Haber sitesinin klonu olarak değerlendirilebilir mi? Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız, evet İhl Sözlük, bir Ekşi Sözlük klonu olarak yaftalanabilir. Ancak ben öyle düşünmüyorum. Aynı kulvarda kurulan iki şirketten, sonra kurulanı önce kurulanın klonu olmaz. Aynı mahallede seyyar satıcılık yapan iki kişiden, sonra tezgah kuran, birincisinin klonu sayılamaz. Çünkü bu, bir fikrin çalınması değil, oluşmuş bir sözlük formatının, farklı bir söylem ile yeniden yoğrulmasıyla oluşmuş bir çalışmadır. Eğer Ekşi Sözlük’e bakan insanlar, artık İhl Sözlük’ün ne söylediğini de merak ediyorlarsa, bu anlamda bir ‘klonluk’ kalmamıştır zannımca.

Teşekkürler…

İHL Sözlük’te İlginç Tanımlar

hüsamettin cindoruk: yeter artık ben olmazsam bu memleket sahipsiz kalır diyerek yeniden siyasete atılan süleyman demirel’in aynısı..

allah daha beterinden korusun

(bkz: efsane geri döndü)

vicdani ret : ülkemizde olursa muhtamelen en fazla istismar edilecek konulardan biridir. paşa paşa gidin askere kurtulun işte.

türkler müslüman olmasaydı olabilecekler: yeryüzü medeniyetten yoksun kalırdı..

şerefsiz rasmussen:

1. Yiğit bulut un kim haklı adlı programda sarfettiği söz.

orijinali şöyledir; "Ben de şimdi ifade özgürlüğümü kullanıyorum: Rasmussen gibi şerefsiz NATO Genel Sekreteri oldu. İfade özgürlüğümü kullandım, bana bu hakkı Rasmussen verdi. Batının çifte standardını göstermek için yaptım."

2. (bkz: doğru söze ne hacet) 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme