Siteler Alışveriş Merkezlerine Rakip Olacak!

Doğal Yaşam
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezleri gibi Siteler’i bir cazibe merkezi haline getirmek istediklerini belirtirken, ”Yer...
EMOJİLE

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezleri gibi Siteler’i bir cazibe merkezi haline getirmek istediklerini belirtirken, ”Yerel yönetimden de yardım alarak buranın aydınlatması sağlanacak, yolları yeniden düzenlenecek ve tramvay ile ulaşım sağlanacak. İnsanlar hafta sonları alışveriş merkezleri yerine buraya gelecekler” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ankara Siteler’de bulunan Mobilyacılar Odasını ziyaret etti, ardından esnafı iş yerlerinde ziyaret ederek sorunlar hakkında bilgi aldı.

Burada konuşan Palandöken, uluslararası bir pazara sahip bulunan Siteler’in ülkenin can damarlarından biri olduğunu ve ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını belirterek, buradaki esnafın korunması, sorunlarının giderilmesi gerektiğini söyledi.

Sıfır faizli KOSGEB kredisinden esnafın yeterince yararlanamadığını ifade eden Palandöken, şunları söyledi:

”KOSGEB Başkanıyla görüşmemde üçünüzü, beşinizi biraraya getirmek suretiyle, kredilerden yararlanma olasılığının sağlanması lazım. Bugün biliyorsunuz 5 kişi biraraya geldiği zaman 750 bin liralık bir kredi limiti var, bunun da 250 bin lirası hibe.

Bu krediyi duymayan birçok arkadaşımız var. (Müracaat ettik, şartları yerine getirdiğimiz halde yedekte bekletiliyoruz) diyenler de var.

Geceden bilgisayarlar hazırlanmış, hatta esnaf, sanatkar değil, ekonomiye katkı sağlayan değil, sadece hizmet grubuna yönelik emlakçıya ve diğer bazda çalışan, ihtiyacından çok mevduatı olan insanlara bu kredileri dağıtarak, bankalar geri dönüşünü garanti etmek istemiş.”

Birçok esnafın krediye ulaşmakta zorlandığını vurgulayan Palandöken, konunun Torba Yasa’da görüşüleceğini ve muhtemelen bu ayın sonunda sonuçlanacağını bildirdi.

”SİCİL AFFI ÇIKMASINA RAĞMEN UYGULANMIYOR”

Esnafa sicil affı çıkmasına rağmen bunun bankalar tarafından uygulanmadığını da kaydeden Palandöken, ”Hem BDDK, hem Bankalar Birliği hem de finans merkezleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Sayın Başbakanın verdiği talimatların bir an önce hayata geçirilmesi lazım.

Sicil affı çıkarmanıza rağmen uygulayamıyorsunuz ne oldu buna dediğimiz zaman (bankalar bunu kabul etmiyor) diyorlar. Maden hükümet bu kararı aldı, o zaman bankalara da talimat verilecek ve bunun uygulanmasıyla ilgili süreç başlatılacak” diye konuştu.

SİTELER CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Siteler’de mobilya ve diğer ev dekorasyon ürünleri konusunda çok önemli tasarımcılar ve çok özel ürünlerin yer aldığı mağazaların bulunduğunu anlatan Palandöken, bu bölgenin de tıpkı bir alışveriş merkezi gibi cazibe merkezi haline getirilmesi ve insanların hafta sonlarında alışveriş merkezleri yerine buraya gelip gezmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Palandöken, şöyle konuştu:

”Burada müsait bir alanın kamulaştırılmasıyla ilgili çalışmalar var. Fuar merkezi de burada olacak. Müşteriler bu alana gelecek. Esnafın nasıl özenli mal ürettiğini görecekler.

Ulaştırma Bakanı ile biraraya geleceğiz. Dikimevi-Plevne Caddesinden siteler çok aparatlı bir tramvay ile birbirine bağlanacak. İnsanlar buraya gelecek hem alışveriş yapacak, hem eğlenecekler.

Yerel yönetim de bu konuda destek sağlayacak. Buranın belli bir saate kadar aydınlatması sağlanacak, yollar ona göre düzenlenecek.”

Palandöken, Siteler esnafının elektrik parasını diğer organize sanayi bölgelerinde olduğu gibi indirimli alabilmeleri için de bir dizi çalışmalar bulunduğunu da sözlerine ekledi.

KOSGEB kredilerinin esnafa ulaştırılmasında Siteler için özel bir fon oluşturulması gerekliliği de bulunduğuna işaret eden Palandöken, zanaatkar olarak müracaat edildiği zaman 50 bin liraya kadar olan gereksinimin karşılanabilmesi için önemli bir proje başlatıldığını, ayrıca bugüne kadar müracaat edip de alamayanlara Mart ayının ilk haftasında ödeme yapılacağını bildirdi.

UCUZ MOBİLYALARLA SAĞLIĞINIZI TEHLİKEYE ATMAYIN

Bugün piyasaya bazı yerlerde bin liraya bütün evin mobilyasının satıldığını anlatan Palandöken, Çin’den ithal edilen malzeme ile insan sağlığına zararlı, ucuz ürünlerin alınmaması gerektiğini söyledi.

Palandöken, ”Sizler sağlığa zarar vermeyecek malzemelerden, doğal ürünlerden, yapılmış ahşap bir kesime emek veriyorsunuz. Rakibiniz bin liraya bütün takımı veriyor.

Sadece boya malzemesi bin lira eder. Bunlar şimdi ucuza satıp pazarı bozacaklar, tek başlarına kaldıkları zaman da fiyatları istedikleri gibi artıracaklar.

Bir misafirliğe gidiyorsunuz pantolonunuz koltuğa yapışıyor. Yani ucuz etin yahnisi yenmez. Evimize ucuz mobilya alarak sağlımızı tehdit ettirmeyelim” diye konuştu.

Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı da Palandöken’in ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirirken, Siteler’de 15-20 bin esnaf ve 100-150 bin kadar çalışan bulunduğunu söyledi.

 Siteler’in bir mahalle olarak geçtiğine dikkati çeken Taklacı, bu nedenle sanayi bölgelerinin faydalandığı imkanlardan faydalanamadıklarını kaydetti.

Sitelerdeki mobilya mağazalarını ziyaret eden Palandöken, mobilyaları, yeni tasarımları çok beğendiğini belirtirken, ”bunları görünce insanın yeniden evlenesi geliyor” dedi.

AA