Sert Kış Ayakkabıcıları Sevindirdi

Doğal Yaşam
 Türkiye’deki ayakkabı imalatçıları, yağışlı geçen kış aylarında ayakkabıya daha fazla talep olduğu için meteoroloji uzmanlarının "kış sert geçecek" haberini sevinçle karşıladı. K...
EMOJİLE

 Türkiye’deki ayakkabı imalatçıları, yağışlı geçen kış aylarında ayakkabıya daha fazla talep olduğu için meteoroloji uzmanlarının "kış sert geçecek" haberini sevinçle karşıladı.

Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, Türkiye’de ”merdane” olarak adlandırılan erkek ayakkabısı üretiminin merkezi olan Konya’da yılda yaklaşık 10 milyon çift ayakkabı imal edildiğini söyledi.

Yazın pek çok kişinin terlik giymeyi tercih etmesi nedeniyle erkek ayakkabısında kendileri için önemli sezonun kış ayları olduğunu anlatan Uzman, yazın bir şekilde yeni ayakkabı almadan idare eden kişilerin bile kışın ayakkabı satın aldığını, bunun da sektörü hareketlendirdiğini belirtti.
Ancak kış aylarının geçen yıl olduğu gibi ılıman geçmesinin, sektöre yeterince yarar sağlamadığını dile getiren Uzman, ”Pek çok kişi yeteri kadar yağış olmadığı için geçen kışı yazlık ayakkabıyla geçirmişti. Bu yıl talebin artmasını bekliyoruz” dedi.

Uzman, meteoroloji uzmanlarının ”bu kış çok sert geçecek” şeklindeki tahminin, Çin’den gelen ucuz ve kalitesiz ayakkabılarla mücadele eden ve zor bir dönem geçiren yerli ayakkabı üreticilerini sevindirdiğini vurgulayarak, "Meteoroloji uzmanlarının haberini sevinçle karşıladık. Stokları eriyen perakendeciler ise ayakkabı imalat ve toptancılarına gelerek yeni ayakkabı alacak, böylece sektör hareketlenecek, istihdam artacak. Bu kış ayakkabıya talebin yüzde 10 artması bile imalatçıyı sevindirir" diye konuştu.