Oyuncak Seçerken Dikkat

Doğal Yaşam
Kız ve erkek çocukları için farklı oyuncaklar olmamalıdır. Eğer erkekler bebeklerle kızlar arabalarla oynamazsa her ikisinin de oyun ve kendini geliştirme olanakları sınırlanacaktır. Oyuncak bilinçli ...
EMOJİLE

Kız ve erkek çocukları için farklı oyuncaklar olmamalıdır. Eğer erkekler bebeklerle kızlar arabalarla oynamazsa her ikisinin de oyun ve kendini geliştirme olanakları sınırlanacaktır.

Oyuncak bilinçli olarak seçilmelidir. Bunu ancak çocuğu iyi tanıyan nelerden hoşlandığını iyi bilen biri yapabilir.
Oyuncak hareket etmenin zevkini tattırmasıdır. Özellikle büyük şehir çocukları rahatça koşup oynayabilecekleri alana sahip değillerdir. Top ip bisiklet paten tehlikesiz alanlarda bu zevki onlara kazandırabilir.

Oyuncak çocuğun tek başına başa çıkabileceği yapıda olmalıdır. Karmaşık kurallı ve büyüklerin yardımını gerektiren oyuncaklar çocukların hoşuna gitmez. 

Oyuncak merak uyandırmalı çocuğun çevresini tanımasına yardımcı olmalıdır.

Oyuncak alırken çocuğunuzun halen sahip olduğu oyuncakları da göz önünde bulundurun. Çocukların gerek grup gerek yalnız ve gerekse hareketli büyük ve küçük çaplı oyunları oynamaya ihtiyaçları vardır. Değişik nitelikte oyuncaklar değişik oyun imkanları sağlayabilirler.
 

Çocuklar yeni oyuncaklardan hoşlandıkları kadar evdeki oyuncaklara yeni parçalar eklemeyi severler. Sözgelimi; ev yapma takımına alınacak bir ek yeni bir takım almaktan daha ekonomiktir. (Baba birçok parçayı kendisi de yapabilir.)

Alış – verişe çıkmadan önce hangi oyuncağı alacağınıza evde karar verin. Görünce etkisine kapıldığınız renkli bir ayıcık belki de çocuğunuzun hoşuna gitmeyecektir.

Çocuğunuzun dikkat süresi tükenmeden bir sonraki oyun materyalini hazır bulundurun. 4 yaşındaki çocuğunuz 20 dakika süreyle kendi kendine kesintisiz oynayabiliyorsa 15 dakika sonra bir dinlenme veya değişik bir öneri için hazırlanmalıdır. Mevcut oyununu yeni bir biçimde sürdürmesine olanak veren değişiklikler sunarsanız ona dikkat süresini uzatma olanağı verirsiniz. Çocuk anne babasının onun oyunla meşgul olmasını baştan savmak için iyi bir bahane olarak kullanmadıklarını fark ederse işiyle daha uzun süre uğraşacaktır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme