Okuma İsteği Hüküm Dinlemedi

Doğal Yaşam
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, geçen haziran ayında yapılan ÖSS sınavına, ceza ve tutukevlerinde kalan bin 441 tutuklu ve hükümlü başvurdu. Başvu...
EMOJİLE

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, geçen haziran ayında yapılan ÖSS sınavına, ceza ve tutukevlerinde kalan bin 441 tutuklu ve hükümlü başvurdu.
Başvuruda bulunan tutuklu ve hükümlüler, kurum öğretmenleri nezaretinde açılan hazırlık kurslarında sınava hazırlandı. Her kurum idaresi, yasa ve yönetmeliklerin el verdiği ölçülerde, sınava girecek tutuklu ve hükümlülerin rahat ders çalışabilmesi için uygun ortamı hazırladı.

Ayrıca, sınava girecek tutuklu ve hükümlüler için sivil toplum kuruluşlarıyla irtibata geçilerek kitap ve branş öğretmeni de temin edildi. Büyük çoğunluğu kaldıkları cevaevinde sınava giren bin 441 tutuklu ve hükümlüden bin 86’sı 145 puan barajını aşma başarısını gösterdi. Bu tutuklu ve hükümlülerden 536′sı ise puanlarına göre yüksek öğrenim programlarından birine kayıt yaptırdı.

Tutuklu ve hükümlülerin 422’si, ”Devam zorunluluğu” olmadığı için Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesine kayıt yaptırırken, devam zorunluluğu bulunan üniversiteleri ise genellikle açık cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlüler tercih etti. Cezaları az kalan bazı tutuklu ve hükümlülerin, devam zorunluluğu olan yüksek öğrenim kurumlarına yaptırdıkları kayıtlarını daha sonra dondurduğu öğrenildi.

ÖSS‘de elde ettikleri puanlara göre yüksek öğrenim programına yerleşme hakkı elde eden 536 tutuklu ve hükümlü, Gazi, Marmara, Uludağ, Fatih, Ankara ve Ege‘nin de aralarında bulunduğu 55 üniversiteye kayıt yaptırdı.