Neden Kararsızsınız Biz Biliyoruz!

Doğal Yaşam
Bu sorunun yanıtını arayan psikologlara göre, insanlar ikiye ayrılıyor: Siyah-beyaz düşünenler ve hayata gri bakanlar. Gri bakanlar zor karar veriyor, çünkü duygu ikilemi yaşıyor. Bazı insanlar hayati...
EMOJİLE

Bu sorunun yanıtını arayan psikologlara göre, insanlar ikiye ayrılıyor: Siyah-beyaz düşünenler ve hayata gri bakanlar. Gri bakanlar zor karar veriyor, çünkü duygu ikilemi yaşıyor.

Bazı insanlar hayati konularda çabucak karar verebilirken, bazıları ise bir kıyafet almak gibi basit bir durum karşısında bile saatlerce düşünebiliyor.

Bu kararsızlığın nedenini araştıran psikologlar, insanların dünyayı “siyah-beyaz” ve “gri” görenler olarak ikiye ayrıldığını ortaya koydu. “Gri” gören insanlar iki zıt hissi aynı anda hissediyor…

‘Gri’ler empati kuruyor

Yani bir konuyla ilgili farklı düşünceleri birlikte değerlendiriyor ve sık sık bir duygu ikilemi yaşıyor. Duygu ikilemi yaşayan insanlar siyah-beyaz düşünenlere göre daha uzun sürede sonuca varıyor hatta karar vermekten kaçınabiliyor.

Ancak siyah-beyaz düşünenler tek bir görüşte takılı kalınca alternatif çözümler üretemeyebiliyor ve diğerleriyle çatışabiliyor. Gri düşünenler ise tartışmaları her yönüyle değerlendiriyor, empati kurabiliyor ve daha yaratıcı olabiliyor.

Siyah-beyaza işi maaş sevdiriyor

Siyah-beyaz düşünen insanlar işlerini sevip sevmediklerine göre performans gösteriyor. İşlerinden duydukları memnuniyeti ise genel durum değil, ne kadar maaş aldıkları, patronlarının kim olduğu gibi spesifik konular belirliyor.

İlişkilerde ise siyah beyaz düşünenler sadece kendileri için önemli olan özelliklere odaklanıyor. Gri düşünenler ise negatif olaylar karşısında pozitif şeyleri de göz önünde bulunduruyor ve istismara uğradıkları ilişkilerde bile ilişkiye son veremiyor.