Kızlar Bihter Olmak İstiyor!

Doğal Yaşam
Haber: Arzu Erdoğral Günümüzde televizyonun Türk toplumu üzerinde ki etkileri tartışılmaz bir olgu halini aldı. Özellikle son yıllarda dizi sektörünün TV’ler de egemen olması ve bu dizilerd...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Günümüzde televizyonun Türk toplumu üzerinde ki etkileri tartışılmaz bir olgu halini aldı. Özellikle son yıllarda dizi sektörünün TV’ler de egemen olması ve bu dizilerde ki bozuk karakterlere özenilmesi ile ‘aile yapımıza neler oluyor?’ sorusu çok daha fazla bir şekilde gündeme taşındı. Özellikle çocuklar ve gençler açısından onların gelişmesini olumsuz yönde etkileyen bu durum kaygıları da gün geçtikçe artırıyor. Bizde “on5yirmi5” olarak gerçekleştirdiğimiz bir anketle bu soruya yanıt aradık.

Gençlere, “hangi dizi karakteri olmak isterdiniz?” sorusunu yönelttik. Sonuç hayli şaşırtıcıydı. Gençlerin birçoğu yüreğimize su serperken, ikinci sırada Bihter karakterinin olmasını ilginç bulduk… Bu anketin sonuçlarını ise Dn.Psikolog&Psikoterapist Mehtap Kayaoğlu, on5yirmi5 için değerlendirdi.

DEPRESİF KİŞİLİK

"Gençler için hazırlanan bu anketi görünce şaşırdım doğrusu. Kimin aklına gelmişse ilginç bir durum ortaya çıkmış. Öncelikle %56 ile hiçbiri maddesinin öne çıkmasına memnun oldum.
Dizilerin hayatımızı işgal etmesi; hatta sadece hayatımızla sınırlı kalmayıp “hayallerimizi” bile işgal altına alması sıkıntılı bir süreç. Aslına bakarsanız eski Türk filmlerinden farklı olmayan bir sonuç ortaya çıkmış. O zamanlarda da kısa yoldan zengin olmak isteyen genç kız vardı. Günlük yaşam değişmiş(!), teknolojik gelişmeler akıl almaz noktalara ulaşmış(!) Kimin umurunda! Kızlar yine de Bihter olmak istemeye devam etmişler. Yani zengin bir yaşam için, lüks içinde hayat sürmek için her şeyinden vazgeçen ve kendisini getirdiği yeri beğenmeyerek –ki bu beğenmeme huzuru ve mutluluğu aradığı yerde bulamama halidir- kendine kıyıcılık noktasına kadar ulaşan depresif bir kişilik."

SONUÇ ŞAŞIRTMADI
"Düşünen beyinler yetiştiremezsek, ellerine hamburger kolayı verirsek, gerçek başarının iç huzuru ve mutluluk olduğunu unutturan hayatlar yaşatırsak, sevmezsek/öpmezsek, kendine saygı kavramını yaşamlarına entegre edemezsek, prensipler geliştirecekleri onurlu hayatlar yaşatamazsak, sadece para ve bilgisayarla oyalanıp zaman öldürmelerine müsaade edersek olacağı bu elbet!"

GENÇLER NE OLMAK İSTEDİĞİNİ BİLMİYOR
"Değer aktarımı yapmalıyız evlatlarımıza. İnsanı insan yapan, olmazsa olmaz türünden değerler. Bihter, annesiyle yaşadığı savaşı evlilik hayatına taşıyan, lüks hayata kavuşan; bulduklarıyla yetinmeyerek kendi çıkmazlarında bile sınırı zorlayan ve harcandığında da bu kenara itilişi hazmedemeyerek kendisini yok eden bir hastalıklı kişilik! Bir toplumun gençleri, hatta kadınları eğer Bihter olmak istiyorsa öncelikle ne olmak istediğini bilmiyor demektir. Filmi sadece oturulan evler, binilen arabalardan ibaret görmeseler; zaten saçma sapan hale getirilen bu senaryoların bile elle tutulur tarafı olan acı ve yok oluş kısmını da görebilseler, Bihter olmak istemeyeceklerdir."

MALCOLM X OLMAK İSTEYEN GENÇLER

"Neyse ki kendisine ve içinde yaşadığı doğaya iyi/faydalı hizmetler sunmak isteyen, illaki bir film karakterine benzeyecekse, Malcolm X, Hazreti Hamza veya Mahatma Gandhi olmak isteyen gençler de var…"

REYTİNG CANAVARI DURDURULMALI

"Dönüp dolaşıp aynı yere geliyor gibiyiz ama eğer toplum kendisi için doğru olanı seçebilecek durumda değilse, sosyal kontrolü ve olumsuza gidişi engelleyecek bir üst sistem olmalı. Birileri gelecek hayatı korumak için, reyting uğruna değerleri alt üst eden çıkarcı insanları durdurmalı."

Hangi dizi karakteri olmak isterdiniz?

Bihter ( Aşk-ı Memnu) (20%)

Yasemin (Aşk ve Ceza) (0%)

Deniz (Deniz Yıldızı) (3%)

Zeynep Öğretmen (Tek Türkiye) (4%)

Polat Alemdar (Kurtlar Vadisi) (11%)

Cevahir (Geniş Aile) (4%)

Komiser Yavuz (Adanalı) (3%)

Kemal Öğretmen (Arka Sıradakiler) (0%)

Hiçbiri (56%)