Kayıp Çocuklara Online Takip

Doğal Yaşam
”Kayıp Çocuklar Başta Olmak üzere Çocukların Mağdur Olduğu Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu”na verilen bilgiye ...
EMOJİLE

”Kayıp Çocuklar Başta Olmak üzere Çocukların Mağdur Olduğu Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu”na verilen bilgiye göre, kayıp çocuk verilerinin tutulmaya başlandığı 1997 yılından bu yana kayıp müracaatında bulunulan 29 bin 515 çocuğun 28 bin 36’sı bulundu. Halen kayıp olarak aranan çocuk sayısı ise bin 479. Kayıp çocukların 483’ü sosyal hizmet kurumlarından izinsiz veya izinli ayrılıp zamanında kuruma dönmeyenlerden oluşuyor. Ailelerinin yanından ayrılan çocuk sayısı ise 996.

Halen kayıp olan bin 479 çocuktan 517’si erkek, 962’sı kız. Bunların 148’i 0-12 yaş, 318’i 13-15 yaş, bin 13’ü ise 16-18 yaş grubunda. 0-12 yaş grubundaki kayıpların 65’i velayet, 48’i kurumdan izinsiz, 35’i ise evden kaybolan çocuklardan oluşuyor.

ARAŞTIRMA

Bulunan 14 bin 387 çocuğun beyanlarına göre, tüm kayıpların yüzde 90’ını oluşturan 13-18 yaş grubundaki kayıp çocuklardan; kızlar ”gönül ilişkisi” ve ”aile baskısı”; erkekler ise ”macera hevesi” ve ”iş bulma ümidi” nedeniyle evlerini terk ediyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, kayıp çocukların aranması sırasında yapılan iş ve işlemlerde standartlaşmayı sağlamak amacıyla ”Kayıp Çocuk Rehberi” hazırladı ve tüm birimlere duyurdu.

ONLINE TAKİP

SHÇEK‘e bağlı kuruluşlardan izinsiz ayrılan ya da izinli ayrılıp dönmeyen çocukların kayıp bildirimleri daha önce kurum yetkilisinin bizzat müracaatı üzerine alınırken, 25 Ocak 2010 tarihinden itibaren, bu müracaatın mesai saati dışında faks veya internetten e-posta yoluyla yapılması ve bu bildirim üzerine çocuğun kayıp olarak aranması uygulamasına başlandı.

Genel Müdürlük, sosyal hizmet kurumlarından izinsiz ayrılan çocukların online takip edilebilmesine yönelik bir sistem de oluşturulacak.

Genel Müdürlük bünyesindeki veri tabanına, SHÇEK yetkililerinin internet ortamında e-Devlet kapısı üzerinden online veri girişi yapabilmeleri, Türksat A.Ş tarafından sağlanacak.
Kayıpların aranmasında kullanılmak üzere ”iz takip köpekleri” de yetiştirilecek.