Kar Damadı Durduramadı!

Doğal Yaşam
Balıkesir’in Savaştepe ilçesinde hafta sonundan beri yaşanan kar esareti ilginç görüntülere sahne oldu. Kar yüzünden yolu kapalı olan dağ köyüne gelin almaya giden damadın imdadına belediyeye ai...
EMOJİLE

Balıkesir’in Savaştepe ilçesinde hafta sonundan beri yaşanan kar esareti ilginç görüntülere sahne oldu. Kar yüzünden yolu kapalı olan dağ köyüne gelin almaya giden damadın imdadına belediyeye ait greyder yetişti.

Savaştepe ilçe merkezinde ikamet eden Koyunoğlu ailesi, ilçeye 18 km uzaklıktaki Yukarı Karaçam adlı dağ köyüne gelin almaya gitti. Kız ve erkek taraflarının daha önceden anlaşıp tespit ettikleri gelin alayı ve düğün tarihi yoğun kar yağışı sebebiyle engele takıldı. Ancak, müstakbel eşine bir an önce kavuşmak isteyen damat kar engeline rağmen yola çıktı. Belediyeden yardım isteyen vatandaşların talebi üzerine süslenmiş olan gelin arabasına greyder eşlik etti. Normal şartlarda 15-20 dakikalık olan yolu 3 saatte alan damat tarafı nihayet kar esareti altındaki dağ köyüne ulaşıp gelin evine vardı. Savaştepe’de kahvehane işleterek geçimini sağlayan damat Volkan Koyunoğlu (24), gönlünü kaptırdığı kendisinden de 3 yaş büyük olan müstakbel eşi Gülay Saylak’a bir an önce kavuşmak için sabırsızlanırken, karla kaplı yollarda oyunlar oynanıp, halaylar çekildi. Daha önceden yolların kapalı olması nedeniyle Savaştepe Belediye Başkanı Turgay Yüksel de genç aşıkların kavuşması için yardım etti. Başkanın talimatıyla dağ köyünün karla kaplı yolları greyder ile açıldı. Damadın sağdıçları (arkadaşları) gelini dualar eşliğinde Türk Bayrağı’nın altından geçirdi. Kırmızı duak ve beyaz gelinliğiyle karların üzerinde bir müddet yürüdükten sonra damadın olduğu araca bindirilen gelin köyüne veda etti.

KAR ÜZERİNDE OYNADILAR
Damat tarafı ise bin bir güçlükle ulaşıp aldığı gelin ile Savaştepe’ye döndü. Dönüş yolunda mola veren konvoyda gelin arabasından inen gelin ve damat kar üzerinde oynayıp stres attı. Genç çift çok mutlu olduklarını ifade ederken damat Volkan Koyunoğlu kar yüzünden kapalı olan yolu açan belediye ekiplerine teşekkür etti. Dönüş yolunda mezarlık civarında karla kaplı dar geçitte duran greyder operatörü iş makinesinin arızalandığını söyleyince gelin ve damat paniğe kapıldı. Bir süre sonra şaka olduğu anlaşılan olayda greyderin yanına gelen damat görevlilere bahşiş verdikten sonra yollarına devam ettiler. Kar engelini aşklarıyla yenen Koyunoğlu çifti beyaz esaretten mutluluğa uçtular.

DAMADA YOL ORTASINDA SUCUK PİŞİRTİP, TEPSİDE YOĞURT YALATILAR
Savaştepe ve civarında düğünlerde ilginç gelenekler de yaşatılmaya devam ediyor. Kar esaretinden kurtulan Volkan – Gülay Koyunoğlu çifti ilçe merkezindeki evlerine geldiklerinde damadı sağdıçlarının hazırladığı sürpriz ile şaşkına döndü. Arkadaşlarının isteği üzerine piknik tüpü getiren damat, tava, sucuk, yumurta ve yağ bulduktan sonra sokak ortasında sucuklu yumurta pişirip hem arkadaşlarına yedirdi hem kendi yedi. Bundan sonra bir tepsiye yoğurt döküp içine para atan arkadaşları damadın gözünü bağlayıp tepsideki yoğurdu yalatarak yedirdiler. Eğlenceli olduğu kadar eziyetli de olan bu isteklerin ardından damat nihayet araç içinde bekleyen gelini alıp dünya evine girdi.

İHA