Kadınlar Artık Mutlu Değil!

Doğal Yaşam
ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun son çalışması, 40 yıldır eşit haklar için mücadele veren kadınların, aslında zannedildiği kadar mutlu olmadıklarını ortaya çıkardı. Geçmiş yıllara oranla...
EMOJİLE

ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun son çalışması, 40 yıldır eşit haklar için mücadele veren kadınların, aslında zannedildiği kadar mutlu olmadıklarını ortaya çıkardı.

Geçmiş yıllara oranla artık daha fazla kazanan, eğitim seviyesi yükselen ve bu alanda erkekleri geçen, doğum kontrol üzerinde söz sahibi olan ve teknolojik gelişmeler sayesinde ağır ev işlerinden sıyrılmayı başaran kadınlar, Avrupa’nın 12 ülkesinde yapılan araştırmaya göre erkeklere oranla çok daha mutsuz. Elde edilen son veriler, kadınların sadece yüzde 16’sının kendisini ‘mutlu’ olarak gördüğünü ortaya koyuyor.

Amerikalı kadınlar ise 1970’li yıllarda kendilerini erkeklerden çok daha mutlu görüyorlardı. Sosyologlar, iş yerinde tüm gün çalışan kadınların evdeki yükünün pek de azalmaması nedeniyle bir nevî ‘çift vardiya’ yaptıklarını, bunun da hoşnutsuzluğa yol açtığını ileri sürüyor.

Kadınların, problemleri çözdükleri halde yine de kafalarındaki endişelerden kurtulamamaları da mutsuzluğun bir diğer sebebi olarak gösteriliyor.

Kadınların para ile aralarındaki duygusal bağ ve “daha fazlasını haketmedikleri” düşüncesi de endişeye ve gerginliğe neden oluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme