İşte Dünyanın En Büyük Gemisi

Doğal Yaşam
Dünyanın en büyük yolcu gemisinin eşi, Finlandiya’da inşa edildiği tersaneden çıkarak ABD’nin Florida eyaletine doğru yol almaya başladı. Yaklaşık dört futbol sahası büyüklüğündeki “...
EMOJİLE

Dünyanın en büyük yolcu gemisinin eşi, Finlandiya’da inşa edildiği tersaneden çıkarak ABD’nin Florida eyaletine doğru yol almaya başladı.

Yaklaşık dört futbol sahası büyüklüğündeki “The Allure of the Seas” adındaki gemi, üç aynı zamanda üç boyutlu sinema, açık hava parkı ve 8 bin 300 yolcu kapasitesine sahip. Dev gemi, denizlerdeki ilk büyük sınavını Danimarka kara sularından geçerken verecek. Burada altından geçmesi gereken bir köprü gemiden sadece 30 santimetre daha uzun.

Oasis of the Seas” gemisinin ikizi olan “The Allure of the Seas”in maliyeti 1.5 milyar dolara geldi. STX Finland firması tarafından inşa edilen gemi, ikizi gibi 360 metre uzunluğunda. Yüksekliği ise 72 metre. 225 bin grostonluk gemi, Eiffel Kulesi’nden 13 kat daha ağır.

6 bin 300 yolcu ve iki bin mürettebat taşıyabilen geminin inşaatı Şubat 2008’de başladı. STX Europe gemi inşaat şirketi, Finlandiya dışında Brezilya, Norveç, Fransa, Romanya ve Vietnam’da da tersanelere sahip.