İstanbul’un Gençleri Tarih Yazıyor

Doğal Yaşam
Genç Hayat Vakfı tarafından İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı katkılarıyla yürütülen ”Sokağımdan Tarih Yazıyorum” projesi kapsamında, İstanbul’un 10 ilçesinde toplam 1000 öğrenci,...
EMOJİLE

Genç Hayat Vakfı tarafından İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı katkılarıyla yürütülen ”Sokağımdan Tarih Yazıyorum” projesi kapsamında, İstanbul’un 10 ilçesinde toplam 1000 öğrenci, yaşadıkları yerin kentsel ve kültürel tarihiyle ilgili çalışma yapıyor.

Genç Hayat Vakfı’ndan alınan bilgiye göre, projeyle gençlerin kendi kimliklerini, aidiyetlerini ve bu kimliği var eden küresel, ulusal, yerel süreçleri yaşadıkları mahalle, ilçe ve İstanbul’un tarihi ve dünya tarihindeki yeri üzerinden anlamaları, çevrelerini ve yaşadıkları kenti, kentte yaşayanları, kentin tarihini ve dönüşümlerini, mahalleler ve semtler, gündelik hayat, çevre, iş kolları ve insan hareketliliği üzerinden görmeleri ve tanımaları hedefleniyor.

Beyoğlu, Fatih, Eyüp, Kağıthane, Şişli, Maltepe, Üsküdar, Zeytinburnu, Beykoz ve Sarıyer ilçelerinde 30 okulda öğrenim gören 1000 lise öğrencisini kapsayan projede, sözlü tarih ve araştırma projesi olarak tanımlanan çalışmayla, gençlerin kendi kimliklerini ve farklılıklarını İstanbul’da yaşayanların hikayeleri üzerinden anlamaları, kentin Avrupa kültür ve tarihiyle bağlantılarını araştırmaları ve keşfetmeleri amaçlanıyor.

Toplanan bilgiler gazete olarak basılacak

Geçen yıl başlatılan ve Aralık 2010 yılına kadar sürecek proje kapsamında öğrenciler, üniversite öğrencileri rehberliğinde saha çalışmasına çıkarak eski iş kolları, binalar, insan hareketliliği, anıtlar, çevre ve doğa, kurumlar gibi kategorilerde araştırmaya karar verdikleri başlığın fotoğrafını çekiyor, hikayeler oluşturuyor, saha araştırma raporları hazırlıyor, bölge sakinleriyle röportaj yapıyor, günlük ve izlenimleri kayda geçiriyor. Proje sonunda toplanan bilgiler ”Sokağımdan Tarih Yazıyorum” ismiyle her ilçede 5 bin adet olmak üzere toplam 50 bin gazete olarak basılacak ve hazırlanan internet sitesinde yayımlanacak.