Işık Şehir Paris – 3

Doğal Yaşam
Hazırlayan: Fazilet Bayır DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAT MÜZELERİNDEN BİRİ: LOUVRE MÜZESİ Louvre Müzesi’nin kısaca tarihini anlatmak için Louvre Sarayı’nın kuruluşundan bahsetmek gerek. Philippe ...
EMOJİLE

Hazırlayan: Fazilet Bayır

DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAT MÜZELERİNDEN BİRİ: LOUVRE MÜZESİ

Louvre Müzesi’nin kısaca tarihini anlatmak için Louvre Sarayı’nın kuruluşundan bahsetmek gerek.

Philippe Auguste, Haçlı seferleri öncesi Paris çevresine bir sur inşa ettirir ve kale bedeninin Seine Nehri uzanan zayıf noktasını bir burçla desteklenmiş bir kaleyle pekiştirir. Krallığın serveti, silahı ve arşivleri bu şatoda muhafaza edilir. Şato, kurt (loup) hayvanlarının yetiştirildiği bir köpek evinin yerine yapıldığından adına “Louvre” denilir. Yeni surların yapımıyla Louvre, askeri görevi son bulur. V. Charles burayı dinlenme yeri haline getirir, binaları yeniler ve kitaplığını da bu kuleye yerleştirir. I. François ve IV. Henri zamanında bu saraya yeni ekler yapılır.

Louvre Sarayı, XIII. Louis zamanında şato genişletilir. Saray haydut ve dilencilerle dolar ve taşar. Saray bir hayli zarar görür, bir ara yıkılması bile düşünülür. Restorasyondan geçen Louvre 1791 yılında devrimciler tarafından yağmalanır. Bina yeniden restorasyonlardan geçer. Louvre Sarayı, 1793 yılında müzeye çevrilir. Zaten I. François, Colbert, XIV Louis gibi Fransa’nın birçok ünlü isminin resim, heykel, mücevherleri Sarayken de Louvre’de bulunmaktadır. Sarayken de Louvre Fransa’nın tarihi zenginliklerini ve arşivlerini barındıran bir müze gibidir.

1793 yılında kapılarını halka açılan Louvre Müzesi Fransa’nın ilk devlet müzesi. Müze yedi ayrı bölümden oluşuyor.

Resim, heykel, desen, Doğu sanatları, Mısır sanatları, sanat eserleri isimli bölümlerin başında yetkili kişiler var. Müze çok zengin bir kütüphaneye sahip. Konferans salonu, eğitim bölümü ve eserlerin incelendiği ve yenilendiği bir laboratuar ve Louvre Müze Okulu müzenin önemli kısımlarından. Bu çok kapsamlı, dev sanat müzesini gezmek için en az bir gününüzü mutlaka buraya ayırmalısınız.

Çağın en meşhur yazarlarından biri olan Dan Brown bu müze için “Dev at nalı planına sahip, Avrupa’nın enine doğru en uzun binasıdır” demiş.

Bir gün de tüm müzenin tüm bölümlerini gezebilmeniz mümkün değil çünkü her gün müzenin bir bölümü kapalı.

Olgun, güzel ve süslü bir mimariye sahip olan Louvre’nin bahçesinde önemli kişilere ait büstler ve biri büyük beş adet cam piramit bulunuyor. Müze bahçesine modern bir duruş kazandıran bu piramitler Çinli bir mimar tarafından dizayn edilmiş. Büyük piramit müzeye giriş içinde kullanılıyor.

Müzenin en çok ilgi gören yeri cam bir çerçeve içerisinde yer alan Mona Lisa tablosunun olduğu bölüm. Fotoğraf alabilmek için turistler burada birbiri ile yarışır.

MÜZEDE HER ŞEY VAR (?)
NEDEN ACABA!

Müzede birbirinden farklı medeniyetlere, ülkelere ait tablolar, heykeller, mobilyalar ve resimler bulunuyor. Mısır’ın tüm zenginliğini olduğu gibi bu müzede görebilirsiniz. Mısır’ı olduğu gibi bu müzeye taşımışlar sanki. Hatta Hatay’dan gelen 10 metrelik bir mozaik bile bu müzede yer alıyor. O kadar çok eser çeşitliliği var ki, bunlar nereden gelmiş, bunların burada ne işi var diye düşünmeden kendinizi alamıyorsunuz. Bu kadarı da olmaz diyorsunuz, kızıyorsunuz, belki içinizden küfrediyorsunuz, kim getirmiş bunları buraya.

Konu ile ilgili Yeni Asır Gazetesi’nde 30 Ocak 2006 tarihinde yayınlanmış bir haberi bu kısma eklesem sanırım sizin de sinirleriniz zıplayacaktır. Haberde aynen şu cümle yazmakta “Fransa Louvre Müzesi Başkan ve Yöneticisi Henri Loyrette, İzmir’e müjde verdi. Loyrette, Agora kazı yerinden 19. yüzyılda çıkarılan ve Fransa’ya götürülen 3 parçadan oluşan 2 bazilikanın orijinalinden çıkarılan kalıbıyla yapılan kopyasını Türkiye’ye hediye edeceklerini açıkladı”. Yorumu artık size kalmış. İnsanın içi sızlıyor, kızıyor işte.

LOUVRE REHBERİ

Girişte müze haritası alabiliyorsunuz, bir müze için harita gerekir mi demeyin, bence bu kadar devasa bir müzeyi hakkıyla gezebilmek için navigasyon cihazı verseler yeridir. Müzeyi gezenlerin, bir girdikleri yere bir daha girmemeleri için gezdikleri yerleri verilen tanıtıcı kitapta işaretlemeleri işlerini kolaylaştıracaktır. Bir de gişede temin edebileceğiniz “guided tour” isimli müzeyi farklı farklı dillerde size tanıtan ve bilgi veren kulaklıklar bulunuyor. Müzeyi bilinçli, planlı, programlı bir biçimde gezmek isterseniz bunlardan edinmeniz yararınıza olacaktır.

Müzeyi 5 Euro karşılığında gezebiliyorsunuz. Aldığınız bilet gün boyunca geçerli yani bir iki saat gezip tekrar dışarı çıkıp tekrar girebilir ve müzeyi gezmeye devam edebilirsiniz.