Doğal Yaşam

İnsan Hakları Gazeteciliği Var mı?

Türkiye Gazeteciler Sendikası‘nın (TGS) Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ile "Türkiye’de İfade Özgürlüğü Değişim İçin Gazeteci Sendikalarının Güçlendirilmesi" adlı AB hibe programı kapsamında düzenlediği "İnsan Hakları Gazeteciliği" konulu eğitim semineri yarın..

İnsan Hakları Gazeteciliği Var mı?

Türkiye Gazeteciler Sendikası‘nın (TGS) Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ile "Türkiye’de İfade Özgürlüğü Değişim İçin Gazeteci Sendikalarının Güçlendirilmesi" adlı AB hibe programı kapsamında düzenlediği "İnsan Hakları Gazeteciliği" konulu eğitim semineri yarın başlayacak.

TGS‘den yapılan açıklamaya göre, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek ve iki gün sürecek seminerin açılış konuşmalarını, TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Avrupa Gazeteciler Federasyonu uzmanı Pamela Moriniere ve gazeteci Peter Mclntyre yapacak.

Eğitim seminerinde, "Ergenekon davası, Hrant Dink ve Malatya’daki Zirve Yayınevi davası sürecindeyaşanan insan hakkı ihlalleri ve istismarları" konusunda Milliyet Gazetesinden Belma Akçura, "Türkiye’de Medya ve İfade Özgürlüğüyle İlgili Temel İnsan Hakkı İstismarları/İhlalleri Nelerdir" konusunda Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal ve gazeteci Necati Abay da "Türkiye’de kapatılan gazeteler ile tutuklanan gazeteciler" hakkında sunum gerçekleştirecek.

Yaklaşık 25 gazetecinin katılımı öngörülen seminerde, "ifade özgürlüğü ve işleyen bir demokrasinin gerçekleştirilmesi için gazetecilerin ihtiyacı olan hakları ve neler yapılması gerektiği" tartışılacak.  Tartışmalar sonucunda bir de izleme raporu oluşturulacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL