Hayvanlar Alemine Yolculuk

Doğal Yaşam
Yazan ve fotoğraflayan: Bengü Dağlı Geçenlerde yolum Gaziantep’e düştü. Çevremdekilere "Gaziantep’e gelince ne yapılır" diye sorduğumda değişik cevaplar aldım. Bunlardan biri de ...
EMOJİLE

Yazan ve fotoğraflayan: Bengü Dağlı

Geçenlerde yolum Gaziantep’e düştü. Çevremdekilere "Gaziantep’e gelince ne yapılır" diye sorduğumda değişik cevaplar aldım. Bunlardan biri de "Gaziantep Hayvanat Bahçesi"nin gezilmesiydi. Bu fikir hayvan sever biri olarak çok hoşuma gitti. Zaten daha önce bir hayvanat bahçesi de görmemiştim.

Daha önce "Gaziantep Hayvanat Bahçesi"nin methini kardeşimden duymuştum ama gitmek yeni nasip oldu. Büyük bir hayvanat bahçesi olduğunu biliyordum. Çok yürüyeceğimi düşünerek ogün rahat bir kıyafet ve ayakkabı tercih etmiştim. Gaziantep’te sıcaklardan nasibini almıştı. Yerden ateş fışkırıyordu desem yalan olmaz.

"Gaziantep Hayvanat Bahçesi"nin temelleri 1996 yılında atılmış. 1996 yılında 480 hektarı piknik alanı, 70 hektarı da Hayvanat Bahçesi alanı olmak üzere toplam 550 hektarlık alanı “Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi” projesine tahsis edilmiş. 1998 yılında inşaat çalışmalarına başlanmış ve 3 yıl devam eden inşaat dönemini takiben 19 Mayıs 2001 tarihinde "Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin resmi açılışı yapılmış.

Fotoğraflarla hayvanlar alemine yolculuk…

Burası Türkiye’nin en geniş alana sahip hayvanat bahçesi konumunda olup, Avrupa’da belli bir sıralamaya girmiş. 250 hayvan türünün yer aldığı, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı hayvanat bahçeleri arasına giren "Gaziantep Hayvanat Bahçesi", Gaziantep Üniversitesi’ne ait Burç Ormanı içerisinde 1000 dönümlük bir alanda kurulmuş.

Hayvanat bahçesi hafta içi olmasına rağmen çok yoğundu. Üstelik hayvanat bahçesine giriş ücreti de çok azdı. 1.50 lira karşılığı bu güzel mekanı gezebiliyorsunuz. Hatta alınan ücretin sembolik olduğu bile söylenebilir. “Gaziantep Hayvanat Bahçesi “ gerçekten geniş bir alana kurulmuş. Hayvanat bahçesindeki çevre düzenlemesi ve temizlikte gayet iyiydi.

Hayvanat bahçesi çok büyük olduğundan kafadan bir 3-4 saatinizin orada geçebileceğini hemen hatırlatayım. "Gaziantep Hayvanat Bahçesi" çeşitli hayvan evlerden oluşmaktaydı. Bunlar arasında kuş evini, sürüngen evini ve akvaryumu saymak mümkün.

Fotoğraflarla hayvanlar alemine yolculuk…
 
Burada hayvanlar genelde sınıflandırılmış ve hepsinin ayrı ayrı bölümleri var. Burada benim gördüğüm hayvanlar arasında zürafa, deve, zebra, kanguru, atlar, deve kuşlarını, aslan, kaplan, leopar, jaguar, puma, ayı, kurtlar, zehirli ve zehirsiz yılanları ve kuğuları… saymam mümkün. Tabii gördüğüm hayvanların hepsini yazsam buradan Bağdat‘a yol olur.

Gerçekten "Gaziantep Hayvanat Bahçesi"nde keyifli bir 3-4 saat geçirdim. Gezerken tabi ki boş durmadım. Foto galerimizden on5yirmi5.com okuyucuları için çektiğim fotoğraflara bakabilirsiniz…

Umarım sizde fotoğraflara bakarken benim kadar eğlenirsiniz. Eğer yolunuz bir gün Gaziantep’e düşerse hayvan dostlarımızı ziyaret etmeden yolunuza devam etmeyin derim.