Gençlerin Dünyası ‘İnternet’

Doğal Yaşam
Türkiye’de gençlerin yaklaşık yarısı girişimci olarak kendisine iş kurmak istiyor. Gençlerin yüzde 82’si ”İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz?” sorusuna ”kesinlik...
EMOJİLE

Türkiye’de gençlerin yaklaşık yarısı girişimci olarak kendisine iş kurmak istiyor. Gençlerin yüzde 82’si ”İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz?” sorusuna ”kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Eğitişim Kariyer Enstitüsü tarafından, Youth Media’ya yaptırılan, 21-31 yaş arasındaki 3 bin 35 gencin online olarak yanıtladığı ”Gençler Ne Düşünüyor?’‘ başlıklı araştırmadan derlenen bilgilere göre, Türkiye’deki gençlerin yüzde 46’sı başka bir ülkede yaşamak istiyor.

Yüzde 46 oranla ”Başka bir ülkede yaşamak isterdim” yanıtını veren gençlere bu ülkenin hangisi olduğu sorulduğunda, ilk sırada ABD yer alıyor. İlk onda yer alan diğer ülkeler İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, Kanada, Fransa, Avustralya ve Almanya olarak sıralandı.

‘Geleceğinize umutla bakabiliyor musunuz?’ sorusuna, gençlerin yüzde 76’sı ‘Evet’ yanıtı verirken, bu soruya ‘fikrim yok’ olarak yanıt verenlerin oranı yüzde 13, ‘Hayır’ diyenlerin oranı da yüzde 11 oldu.

GENÇLERİN KARİYER YAPMAYI DÜŞÜNDÜKLERİ ALAN FİNANS

Anket sonuçlarına göre, gençlerin gelecekte kariyer yapmayı düşündükleri alan sorulduğunda en cazip alanın yüzde 16 ile finans, yüzde 15 ile pazarlama ve yüzde 14 ile insan kaynakları olduğu görülüyor.

Girişimciliğin yüzde 13 ile 4’üncü sırada olması artık Türk gençlerinin de kendi işlerini geliştirip yönetmek istediklerini vurgulayan önemli bir gösterge.

İş hayatları için en cazip gelen seçenek sorulduğunda ise gençlerin yüzde 48’i ”Girişimci olarak kendi işimi kurmak” şıkkını tercih ettiği görülüyor.

INTERNETSİZ DÜNYA DÜŞÜNEMİYORLAR

Anket sonuçlarına göre sanal ortam ve sosyal medyayı sosyal olabilmek için tercih edenlerin oranları yalnızca yüzde 8. Gençler yüzde 40 ile birinci tercihlerini okul, kurs, dershane ve öğrenci kulüpleri olarak belirtti.

Gençlerin yüzde 40’ının 2 ekranı, yüzde 37’sinin de 3 ekranı açık. Bu da gençlerin aynı anda hem dizi izleyip hem facebook hesaplarını kontrol ettiklerini hem de cep telefonlarından mesaj yazdıklarını gösteriyor. Hatta bazı gençler iki telefon sahibi olduğundan aynı anda 4 ekranı açık olabiliyor.

Anketi yanıtlayan gençlerin yüzde 82’si ‘İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz?’ sorusuna ‘kesinlikle hayır’ yanıtını verdi. ‘En çok hangisinin eksikliğini hissederdiniz?’ sorusunda sunulan seçeneklerden ‘Google’ yüzde 42 ile en yüksek oranda işaretlenen seçenek oldu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme