Eğer Nüfus Cüzdanı Kaybolursa…

Doğal Yaşam
Nüfus cüzdanınız kaybolduğu zaman ne yapacaksınız? Önce hangi kuruma gideceksiniz? Gazeteye ilan vermeniz, karakola gitmeniz ya da nüfus müdürlüğüne gitmeniz sizce yeterli olacak mı? Nüfus cüzdanı kay...
EMOJİLE

Nüfus cüzdanınız kaybolduğu zaman ne yapacaksınız? Önce hangi kuruma gideceksiniz? Gazeteye ilan vermeniz, karakola gitmeniz ya da nüfus müdürlüğüne gitmeniz sizce yeterli olacak mı?

Nüfus cüzdanı kaybolan ya da çalınan kişi, çoğu kez açılan davalardan haberdar olmuyor, hatta hüküm bile giyebiliyor.

Peki, tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için ne yapmak gerekiyor? İşte cevabı…

Eğer nüfus cüzdanınızı kaybederseniz emniyet müdürlüğünden sonra gideceğiniz ikinci adres her hangi bir vergi dairesi olmalı!

Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve bir de dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurmalı. Çünkü böylece kayıp olan nüfus bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor.
Ve nüfusu eline geçiren bir diğer kişi herhangi bir vergi dairesine gidip şirket açılışı yapmak isterse sistem uyarı veriyor.

İnsanların ve hatta vergi dairesi çalışanlarının bile pek bilmediği bu konunun ayrıntılarını gelir idaresi başkanlığı resmi sitesinde iç genelgeler bölümünde ‘Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesi Seri No:2007/1’de bulabilirsiniz.

Nüfus cüzdanı Kaybolduğunda yapılması gerekenler:
1 – Gazeteye kayıp ilanı verilmeli
2- Emniyete başvurulmalı
2 – Vergi dairesine başvurulmalı ve tüm evraklar vergi dairesine teslim edilmeli
3 – Ve tabi yeni bir nüfus cüzdanı için nüfus müdürlüklerine başvurulmalı…