Çaydan Gelen Güzellik

Doğal Yaşam
Prof Dr. Murat Türkoğlu, çaydan güneş kremi geliştirdi. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan, yaşlanma etkilerini aza indiren kremin bu özelliklerinin yanında elde ediliş şekli de bir hayli ilginç.&nb...
EMOJİLE

Prof Dr. Murat Türkoğlu, çaydan güneş kremi geliştirdi. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan, yaşlanma etkilerini aza indiren kremin bu özelliklerinin yanında elde ediliş şekli de bir hayli ilginç. 

Zaman’ın haberine göre, 10 yıllık çalışmanın ürünü olan çay kremi, marketlerde satılan halis muhlis Rize çayından demleme usulüyle elde ediliyor.

Kimya mühendisliği kökenli Murat Türkoğlu, devlet bursuyla Amerika’da eczacılık üzerine doktora eğitimi almış bir profesör. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmosötik Teknoloji (ilaç üretimi ve hazırlama teknolojileri) Anabilim Dalı başkanı. Türkoğlu’nun çayın güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliğini kanıtlayan çalışması ve geliştirdiği krem dünyada epey ses getirdi. Geçtiğimiz haftalarda da Endonezya’daki ‘Çay ve Sağlık’ konferansında bir sunum yaptı. Daha önce Dubai ve Paris’te aynı çalışma hakkında tebliğler sunmuştu. Dünyanın en çok çay üreten ülkelerinden biri olan Endonezya’da, dünyanın en çok çay tüketen ülkesinden geldiği için Türkoğlu’na, "İnsanlarımıza nasıl daha çok çay içirebiliriz? Sizin sırrınız nedir?" sorusu sorulmuş. Çünkü ülkede bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre çay, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı mükemmel bir koruyucu. Türkoğlu’nun çay kremini anlattığı toplantıda Dr. Saviro Bettuzzi de çayın erkekleri prostat kanserinden koruduğunu kanıtladığı bilimsel çalışmasını anlatmış.

Çay mükemmel bir içecek

İyi bir çay tiryakisi olan Türkoğlu 2000‘lerin başında, çayın insanları kanser gibi birçok hastalıktan koruyacağına dair bilimsel makaleleri okuyunca kolları sıvamış. Önce çayın içeriğindeki maddeleri incelemiş. Vücutta nasıl parçalandıklarını ve etkilerini araştırmış. Sonuçta çayın neredeyse mükemmel bir içecek olduğuna kanaat getirmiş. Kansızlık yaptığı veya demir eksikliğine sebep olduğu gibi söylentileri ‘tıbbi dedikodular’ olarak değerlendiriyor. Hoca, uzmanlık alanı dolayısıyla araştırmalarını çayın dermal (ciltle ilgili) özellikleri üzerine yoğunlaştırmış. Çay bitkisi çok yüksek yerlerde, en kaliteli çaylar ise 1800 ile 2500 metre arasında yetişiyor. Hâlbuki yükseldikçe güneşin zararlı ultraviyole ışınları artıyor. Bu sebeple yükseklerde iyi bitki pek yetişmiyor.

Tavşan kanı güneş kremi yaşlanma etkilerini yok ediyor

Peki, çay bu zararlı ışınlardan kendini nasıl koruyor? Çalışmalarını bu soru üzerine yoğunlaştıran Türkoğlu, çayın içindeki, zararlı güneş ışınlarına karşı etkili maddeleri çıkarıp formüle ederek deriye sürülebilir bir krem haline getirdi. Böylelikle kısa dönemde güneş yanığından, uzun vadede ise ultraviyole ışınlarının neden olacağı yaşlanma etkilerinden koruyan bir ürün geliştirdi. Kremin yapılışı ise oldukça basit: Marketten satın aldığı siyah Türk çayının suda çözülen kısmını yani demini dondurarak kurutma yöntemiyle saflaştırmış. Bunu deriye sürülebilecek bir formül haline getirmiş ve 6 gönüllü denek üzerinde test etmiş. Sonuç olumlu, çay kremi güneş yanığına karşı koruyor. Çalışmasının bu aşaması hakkında kaleme aldığı makalesi 2007 yılının aralık ayında hakemli International Journal of Cosmetic Science dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın devamında yeşil çay için de aynı süreci izlemiş. Bu sefer Çaykur’un yeşil çayını demlemiş, benzer bir aşamayla kremini elde etmiş. 30 kişilik gönüllü denek grubu üzerinde test etmiş. Aynı sonuca varmış. Yeşil çay kremi hakkındaki makalesi ise bu yıl içinde bir başka bilimsel dergide yayımlanacak.

Çay kremi doktora tezine konu oldu

Türkoğlu’nun projesine üniversiteden öğrenci ve hocaların yoğun desteği var. Zaten gönüllü denekleri de onlar. Üniversitenin laboratuvarında kısıtlı imkânlarla elde edilen güneş kreminin taliplisi çok. Tamamen doğal çaydan ve hiçbir sentetik madde katılmaksızın elde edildiği için gönül rahatlığıyla kullanıyorlar. Hoca’nın ticari amacı olmadığı için taleplere cevap veremiyor. Çevresinden "keşke üretilse de kullansak" temennisini çok duyuyor.

Türkoğlu, çay kreminin özellikle çocuklar için çok güvenli bir güneş koruyucusu olduğunu söylüyor. Çünkü bir şeyin deriye sürülmesi, doğrudan kana karışması demek. Piyasada satılan, içeriğinde ne olduğu tam olarak bilinmeyen güneş kremlerinin vücuda ne gibi etkisi olduğu belirsiz. Hocanın geliştirdiği "tavşan kanı çay kremi" koku ve tortu bırakmıyor.

Türkoğlu’nun çalışmasını doktora öğrencilerinden biri geliştiriyor. Doktora tezi olarak yeşil çayın güneşin zararlı ışınlarına karşı etkilerini araştırıyor. Hoca kendisinin ve öğrencisinin çalışmasıyle ilgili, "Çayın güneşe karşı koruyucu olabileceği konusunda yayınlar vardı ama formülün yapılması ve insanlar üzerinde klinik test edilmesi ilk oldu." diyor.