Bu da Çocukların Mehter Takımı

Doğal Yaşam
"Has Dur! Ya Allah!" nidasıyla köse vurulan darbelerin ardın zil, zurna ve diğer estrümanların devreye girmesi ile duyanı çoşturan Mehter Takımını bu kez minikler oluşturdu.   ...
EMOJİLE

"Has Dur! Ya Allah!" nidasıyla köse vurulan darbelerin ardın zil, zurna ve diğer estrümanların devreye girmesi ile duyanı çoşturan Mehter Takımını bu kez minikler oluşturdu.   

Ülkemizde profesyonel anlamda Mehter takımı olarak anılabilecek “çocuklardan oluşmuş” bir mehter takımı bulunmamaktaydı. Şimdi her ne kadar kös’ü taşıyamasalar ve zurnayı çalmaya nefesleri yetmese de büyüklerinden yardım alıp, konserlerini ve gösterileri ile nefes kesen bir çocuk mehter takımı var.

Tarihte ordularımıza eşlik ederek onları coşturmuş ve düşmanlarının kalbine korku salmış “Mehteran” şimdi onlar tarafından canlandırılıyor. Davul, kös, zil, zurna, tanbur çalan  ve marşları okuyan 27 çocuktan oluşan  bu mehteran görenlerin ilgi odağı oluyor.

Katıldıkları konser ve etkinliklerde şimdiden çocukların ilgi odağı olan mehteran grubuna İstanbul’un fethini çağrıştırsın diye “Grup 1453” ismi konulmuş. Tıpkı büyükleri gibi mehteran’ın repertuarına sahip olan “Grup 1453” Eyüpsultan mehter takımının mehter başı tarafından repertuarları geçilen “Grup1453”,2006 Yılında  “Grup 571” Minik Eller projesini hayata geçiren İsmail Uslu başta olmak üzere müzik ve ritim ustaları tarafından eğitilmiş.

ÜYELERİ ÇOCUK OLAN “TEK” MEHTER TAKIMI

“Grub 1453”e alacakları Mehter Heyetini,  400 çocuk arasından titiz bir çalışmayla seçtiklerini söyleyen İsmail Uslu, 8 aylık bir çalışma sonucunda grubun repertuarını hazırladıklarını belirterek, “Öncelikle Müzik kulağı ve ritim duygusu olan, kabiliyetli çocuklarımızı seçtik. Bu seçilen çocuklarımız yaptıkları işi büyük bir profesyonellikle ve azimle yapıyorlar.  Projemizin ikinci ayağında grubumuzu, bir okul gibi eğitim vermek amacı ile tüm ritim duygusuna sahip ve mehteran’a ilgi duyan çocuklarımız için bir okul olmasını planlıyoruz. İlerleyen zamanlarda bunun için çalışmalar başlatacağız.” dedi.

“Grup 1453”’ün hedefinde yurt dışında konser vermek ve Marşlarımızı dünyaya dinletmek var.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme