Bayram’da Ne Yapsak?

Doğal Yaşam
Bir günlük kaçamak yapsam ama nereye? Yoksa sergi gezip, ardından konsere mi gitsem? Aklınızdan bu gibi düşünceler geçiyorsa ama hala kararsızsanız önerilerimize dikkat edin…  İstanbul yak...
EMOJİLE

Bir günlük kaçamak yapsam ama nereye? Yoksa sergi gezip, ardından konsere mi gitsem? Aklınızdan bu gibi düşünceler geçiyorsa ama hala kararsızsanız önerilerimize dikkat edin… 

İstanbul yakınlarında hem gezelim hem de yiyelim

Polonezköy’de mangal: Polonezköy’de, ailece sabahtan gidip akşama kadar vakit geçirebileceğiniz, çimlerde oyunlar oynayıp acıkınca mangal faslı yapabileceğiniz pek çok mekân var. Bunlardan biri de Leonardo Restaurant. Tel: (0216) 432 30 82

Edirne’de ciğer: Eğer otomobille iki buçuk saatlik yolu göze alırsanız, Edirne’de hem tarihi bir gezi yapabilir hem de özel lezzetler tadabilirsiniz. Örneğin Edirne’nin meşhur ciğercisi Kazım Usta’da tava ciğeri yiyin. Park Köftecisi’ne de uğrayın, Osman Almadık’ın özel tekniğiyle hazırladığı köftelerin tadına doyulmuyor. Keçecizade Pastanesi’nden de Kavala kurabiyesi alın. Edirne Ciğercisi Tel: (0284) 212 12 80, Park Köftecisi Tel: (284) 213 78 91, Keçecizade Pastanesi Tel: (0284) 225 24 81

Bursa’da iskender: Bursa’ya sadece iskender kebabı yemek için gidilir mi? Elbette gidilir! Eski garajdaki Uludağ Kebapçısı’nda Cemal ve Cemil Ustaların yaptığı kebabın tadına mutlaka bakın. Ayrıca orijinal iskender kebabını Atatürk Caddesi üzerinde, Tayyare Kültür Merkezi yakınındaki küçük dükkânda ya da Heykel’de Ünlü Cadde üzerindeki Kebapçı İskender’de yiyebilirsiniz. İskender Kebap, Atatürk Caddesi Tel: (0224) 221 10 76, Kebapçı İskender, Ünlü Cadde Tel: (0224) 221 46 15

BAYRAMDA İSTANBUL’DA KALANLARA ÖNERİLER

Sanat: Sanat dünyası bu kadar hareketliyken Bienal’i ve diğer sergileri gezmek için bayram iyi bir fırsat. Santralistanbul’da Yüksel Arslan Retrospektifi, İstanbul Modern’de Sarkis’in ‘Site’ sergisi, Sakıp Sabancı Müzesi’nde ‘Joseph Beuys ve Öğrencileri’ sergisi var.

Oyun: Evde eğlenceli zaman geçirmenin en iyi yollarından biri oyun oynamak! Kâğıt oyunları, okey veya tavlanın yanı sıra masa oyunlarından Trivial Pursuit veya Tabu’yu deneyebilirsiniz.

DVD: Hep seyretmek istediğiniz filmlere veya başlamak istediğiniz dizilere zaman ayırmanın vakti geldi… Şu an çok satan DVD’lerde AROG, Bir Kadının Seks Günlüğü ve Charles Darwin: Türlerin Kökeni var… Kare As sayfamızdan da kendinize uygun bir dizi seçebilirsiniz.

Yemek: Uzun zamandır denemeye korktuğunuz sıradışı yemekleri yapabilirsiniz. Bunun için Yeni çıkan yemek kitaplarından 100 Ünlü 100 Yemek (Elips Kitap) veya Pınar’ın Yemek Günlüğü’ne (Alfa) göz atabilirsiniz.

Konserler

Morfest’09 Rock Festivali Tarih: 19 Eylül Yer: Ada Camping-Çanakkale Saat: 14.00 Bilet fiyatı: 15 TL

Manga Tarih: 21 Eylül Yer: Ooze Venue-İzmir Saat: 23.00 Bilet fiyatı: 23 TL

Enbe Orkestrası-Behzat Gerçeker Tarih: 22 Eylül Yer: Dragos Park Hotel Saat: 20.30 Bilet fiyatı: 50 TL

Yinon Muallem Ensemble Tarih: 24 Eylül yer: nardis jazz club saat: 21.00 bilet fiyatı: 15-25 tl

 

KİTAPLAR

Cam Çocuk, Jodi Picoult (April Yayıncılık): Sürekli bir şeyler kırılır. Bardaklar, tabaklar, verilen sözler, yürekler… Yaşamdaki birçok şey kırılgandır. En çok da yaşamın kendisine yönelik bağ… Kırık dökük bir hayatın içinde ‘osteogenesis imperfecta’ hastalığıyla dünyaya gelen bir bebek: Cam Çocuk Willow. Kırıkları sarmaya çalışan bir anne: Charlotte. Buz gibi görünümlü bir baba: Sean. Buzun üstünde gezinen bu karakterlerin etik ve kişisel kararlarla ilgili söyleyecek çok sözü var.

Şifreler Kitabı (NTV Yayınları): Tarih boyunca dillerin, toplumların ve sembollerin gizemi, şifreleri oluşturmanın ve kırmanın gizemli dünyası ve bu şifrelerin hem insanlığın gelişimine hem de insanların kötü emellerinin maskelenmesine nasıl katkıda bulunduğu tek bir kitapta toplanmış. Kitapta ilk insanların geliştirdiği şifrelerden günümüzün dijital şifreleme sistemlerine pek çok yöntem inceleniyor.

Bayramda çocuklu program

Dondurma: Moda’da yemek yedikten sonra yavrunuzu Ali Usta’nın dondurmasıyla havalara uçurabilirsiniz. Eğer Avrupa yakasındaysanız, Bebek dondurmacısını özellikle tavsiye ediyoruz.

Lunapark: Bayram çocuklar için eğlence ve farklılık demek. Bunu sağlayacağınız en önemli mekânlardan birisi de lunaparklar. Anadolu yakasındaysanız Bostancı’daki, Avrupa yakasındaysanız Dolmabahçe’deki lunaparka bayramın birinci günü olmasa da, ikinci-üçüncü günü mutlaka gidin.

Sinema: Havaların nasıl olacağı belli değil ama hangi çocuk sinemaya hayır der ki? Bayramda vizyondaki birbirinden eğlenceli filmlerden birini mutlaka birlikte izleyin. İşte önerilerimiz: Çizmeli Kedi, Mavi Fil, Zeytin’in Hayali ve Evimde Uzaylı Var.

Kitap: Ne zamandır sizden kitap istiyor ve almaya bir türlü fırsat bulamıyor musunuz? Dört günlük bayram tatili bunun için bir fırsat olabilir: Yamuk Okul’dan Yumuk Hikayeler, Televizyona Düşen Çocuk Gip, Aklından Düşünceler Geçen Çocuk ve Kralın Piresi sezonun en yenileri.

Yeni albümler

The Best of Göksel: Göksel, dört albümünden Depresyondayım, Allı Pullu, Karar Verdim, Bi’seni Konuşurum, Benden Geçti Aşk, Firar, Yarabbi Şükür gibi şarkıları bir araya topladı. Bir de Bonus DVD’si bulunan albüm Sony Music’ten çıktı.

One Love: DJ/prodüktör David Guetta yeni albümü One Love ile sessizliğini bozuyor. Albüm EMI’dan çıktı.

Lunapark Konseri: 24 Eylül 1996’da aramızdan ayrılan ‘sanat güneşimiz’ Zeki Müren’in anısına çıkan albümün en önemli özelliği sanatçının ilk konser albümü olması. Baharı Bekleyen Kumrular Gibi, Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine, Ayağında Kundura gibi parçaların bulunduğu albüm, Odeon’dan çıktı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme