Banyodaki Problemlere Çözümler

Doğal Yaşam
Herkes banyosunun pırıl pırıl, tertemiz görünmesini ister. Özellikle kireç tutmuş musluklar, küf lekesi olmuş banyo perdeleri ve matlaşmış pirinç eşyalar göze hiç hoş görünmez. Peki tüm işleri evdeki ...
EMOJİLE

Herkes banyosunun pırıl pırıl, tertemiz görünmesini ister. Özellikle kireç tutmuş musluklar, küf lekesi olmuş banyo perdeleri ve matlaşmış pirinç eşyalar göze hiç hoş görünmez. Peki tüm işleri evdeki malzemelerle kolayca temizleyebileceğinizi biliyor musunuz?

 

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte banyoda sizi rahatsız eden sorunlar ve çözüm yolları:

 

1.Duş perdem küfle kaplandı: Perdelerdeki küfü çıkarmak için çamaşır sulu solüsyonla yıkayın. Duş perdelerinin temizlenmesi ustalık ister, çünkü büyük ve hantaldır. Küften kurtulmak için, 4 litre ılık suya yarım fincan çamaşır suyu ekleyin. Plastik eldivenlerinizi taktıktan sonra bir sünger yardımıyla bu temizleyici solüsyonla perdelerinizi temizleyin. Suyun damlamasını önlemek için süngeri sıkın ve silerek temizleyin. Küf gözden kaybolacaktır. Sonra duş başlığınızla durulayın.

 

2. Pirinçten yapılmış eşyalarım matlaşmış görünüyor: Pirinç eşyalarınızı karbonat ve limon suyu ile cilalayın. Pahalı bir pirinç temizleyici almanıza gerek yok. Eski diş fırçanızı bu karışıma batırın ve eşyalarınızı hafifçe ovalayın. Solüsyon birkaç dakika kuruduktan sonra temiz bir bezle eşyalarınızı cilalayın. Böylece eşyalarınız yeni gibi görünecek.

 

3. Banyodaki ücra yerleri temizlemek zordur: Eski bir diş fırçası kullanın. Eski diş fırçası zamandan tasarruf yaptıran temizleme aracıdır. Örneğin, duş kabininizin cam kapılarının köşe bucağını temizlemek için diş fırçasını kullanabilirsiniz. Sprey banyo temizleyicinizi kağıt havlunun üzerine sıkın ve diş fırçanızın kıllarının etrafına sarın. Sonra kirleri yerinden oynatmak için fırçayı kirlere sürtün. Kirler kendini salınca ıslak bir sünger ile silin.

 

4. Banyo musluğundaki kireç kalıntılarını temizleyemiyorum: Hiç kimse musluğun etrafındaki beyaz kireç kalıntılarından hoşlanmaz. Bunu basit bir solüsyonla temizleyebilirsiniz. Bir gece yatmadan önce mutfaktan bir şişe sirke ve 3 parça kağıt havlu alın. Havlu kağıtları sirkenin içinde iyice ıslatın ve musluğun etrafına bir koza gibi sarın. Sabah havlu kağıtları kaldırın. Leğeni ılık suyla doldurun ve içine biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Eski bir diş fırçasını solüsyonun içine daldırın ve kireç kalıntılarının son parçalarını temizlemek için musluğu ovalayın.

 

5. Duş kapılarında köpük birikmesini sevmiyorum: Birikimi önlemek için ahşap yağı kullanın. Köpük birikimine karşı bariyer olması için limon yağlı ahşap cilası kullanmayı deneyin. Kapıyı temizleyeceğiniz sonraki seferde ahşap yağıyla köpükleri yumuşak bezle silin. Yağın iyice yayılması için 2 dakika bekleyin ve sonra kuru bir bezle fazlalığı silin. Ahşap cilası bir sonraki sabun birikimi için ince bir yağ tabakası bırakacak.

 

6. Cam duş kabinimin kapılarını temizlemek zor oluyor: Kapıları sirke, karbonat ve tuzla temizleyin. Sirkeyi kapının üzerine sıkın ve birkaç dakika bekletin. Sonra eşit miktarlarda karbonat ve tuzla bir macun hazırlayın. Bu macunu kapıya sürmek için ıslak bir sünger kullanın ve sonra iyice durulayın.

 

7. Banyomun fayans aralarındaki küflerden bıktım: Buralara sirkeyi sıkın. Bir kabın içine biraz beyaz sirke dökün, eski bir diş fırçasını sirkeye daldırın ve küfleri ovalayın. Ya da sirkeyi sprey şişesine boşaltın, küflerin üzerine fışkırtın ve 10 dakika içine işlemesini bekleyin. Suyla durulayın ve gerekirse işlemi tekrarlayın. Çamaşır suyu da küfleri çıkarmada etkilidir. Sprey şişesini eşit miktarda çamaşır suyu ve suyla doldurun. Fayans aralarına püskürtün ve birkaç dakika beklettikten sonra temiz bir pamuk bezle silin.

 

Zaman